| Cristi9025 a întrebat:

Vreau da imi achizitionez 2 GTX 980 TI-uri dar problema e ca nu stiu daca o sa mearga ambele deoarece au cooler ambele si pe youtube am vazut ca puneau aia GTX-uri care la aspect seamana cu GTX Titan X dar nu erau Titan X-uri erau 980 Ti-uri si vreau sa stiu daca ar merge sa iau 2 GTX 980 Ti. As vrea sa mai stiu daca 4 GTX 980 sunt mai bune, egale sau mai proaste decat 2 GTX 980 Ti. Nu am link-uri pentru ca sunt pe mobil si am ap eMAG dar va spun informatiile despre ele. 1 Ambele sunt de pe eMAG. Acum informatii separate GTX 980 Ti : MSI 6GB 384 bit, freg procesor 1000 mhz, frecventa memorie 7010 mhz GTX 980 : Asus ROG Matrix 4GB 256 bit, freg procesor 1126 mhz, freg mem 7010 mhz. Ambele GDDR5, si ambele suporta maxim 4096x2160 pixeli. Am nevoie de ceva special ca sa le fac pe toate care o sa le achizitionez sa functioneze sau doar le pun, instalez driverele si gata? Inca ceva : ce face SLI-ul. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| George_Deac_1983 a răspuns:

Ca sa mearga sli-ul trebuie ca frecventa memoriei si a procesorului grafic sa fie aceeași. De asemenea daca una este de 4gb si una de 6, in sli vei avea 4. Daca te pricepi poti sa egalizezi tu frecventele din msi afterburner, evga precisionx. Oricum nu iti recomand sa fie diferite placile, deoarece pot aparea si alte probleme (mai ales cu placile astea pentru entusiasti modificate). Incearca sa cauti 2 placi identice (nu neaparat stock)