| armos a întrebat:

Vreau să îmi fac un pc!
De cs piese am nevoie?
Ce am greșit în configurația asta? Îmi recomandati ceva mai bun?

procesor: Procesor Intel Haswell Refresh, Core i3 4170 3. 7GHz box
550 lei
placa video: Placa video Asus GeForce GT 730, 730-2GD3, 2GB DDR3, 128bit 300

placa de baza:
Placa de baza ASUS A88XM-A, socket FM2+, A88, 4xDDR3, 6xSATA3, 270

ram:
Memorie desktop Kingston ValueRAM KVR16N11/8 8GB DDR3, 1600MHz, CL11
150 lei

sursa:
Sursa Segotep ATX-500W12 bulk

hdd:
Hard disk Seagate Desktop HDD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III
270 lei

carcasa:

Carcasa Segotep PS-113R
85lei

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Eu cu 1400 lei mi-am facut un :
Unitatea SH - 460 lei
Quad Core q9505 2.8ghz
Ram 2gb
HDD 160 GB

Mi-am cumparat componente noi :
Placa VideoGTX 750 TI
3 X 2gb ram.
HDD 1TB
Sursa Segotep 500w

Joc orice joc! Duce gta 5 cu setarile date high spre Ultra cu 40 fps-uri pe rezolutie Full HD!

Cum sa nu fie ok? ( poate cele cumparate de pe olx sau okazii nu sunt ok ) dar eu iti recomand firme care se ocupa cu asa ceva : https://www.diabloscomputer.ro/

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Tot ai gresit. Mai bine zi citi bani ai si ce componente o sa pastrezi din actualul.

| K0sti a răspuns:

Cum sa pui taicule procesor Intel pe placa de baza cu socket AMD? Aoleu...
Sa nu ai nici cele mai mici notiuni...grav!

| armos explică:

Scuze, dar nu am mai făcut un pc până acum. Vreau să păstrez procesorul și vreau o placă video de 2 gb. Am cam 13-14 milioane. Puteți să îmi sugerați ceva?

| armos explică:

Scuze, dar nu am mai facut un pc până acum. As vrea sa pastrez procesorul, și vreau o placă video de 2 gb. Bugetul e de 1300 - 1400 de lei.

| CPAElites a răspuns (pentru armos):

Procesorul ala are placa video integrata mult mai performanta decat gt 730-ul ala. Cumpara un gtx 750 ti care este de cel putin 5 ori mai performanta decat gt 730!

In banii aia iti cumperi ceva ok sh.

| armos explică:

Nu e ok sa iti cumperi un pc sh. Cine știe ce slavă mai este!

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Ramii care i-am cumparat sunt identici DDR3 si functioneaza in quad channel.

| armos explică:

Pāi am găsit o configurație bună de 1300 de lei
Hdd 1 tb
Procesor pentium 3, 2
Placă video gt 730 2048 mb
Doar o placă de ram de 4 gb poate pun 2 nu știu ce bani o să am, Mersi oricum

| CPAElites a răspuns (pentru armos):

Nu aia..Iti dau eu peste o ora

| CPAElites a răspuns (pentru armos):

Vad ca nu intelegi.
Placa video gt 730 este mai slaba decat integrata din procesor!
Degeaba are 2gb memorie, nu te ajuta cu nimic poate sa aiba si 100gb ca tot aceiasi performanta scoate : http://genknews.vcmedia.vn/2014/anh35-1407749208586.jpg

Uite configuratie asta :
Placa Video : bit.ly/1ndyOhz
Procesor : bit.ly/1RvyaZ0
Placa de Baza : bit.ly/1gowrVi
RAM : bit.ly/209gow9
Sursa : bit.ly/1Jc1vVY
HDD : bit.ly/1RnK0Bu

Carcasa! Mai trebuie sa pui bani!

Spune-mi daca vrei sa schimbi ceva!
Parerea mea este sa mai strangi bani! Cel putin inca 300 lei...