| Buleala89 a întrebat:

Vreau sa invat electronica si am o problema la circuitele complexe cu multe componente legate in serie si paralel nu pot sa inteleg traseul curentului Stie cineva o carte sau un site care ar putea sa ma ajute? :-)

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Nu se invata de pe o zi pe alta.
Trebuie sa stapanesti bine partea din fizica despre curentul electric.
Am intalnit ingineri electronisti care nu stiau daca electronii in intr-un circuit merg de la + la -, sau invers. Chiar daca nimereau raspunsul nu stiau de ce.
Acesta este baza electronicii si de aici trebuie plecat.
Dupa aceea este simplu sa aplici legile lui Kirchhoff in fiecare ochi al unui circuit electronic, sa calculezi singur valorile componentelor.