| Skarr a întrebat:

Vreau sa schimb textura la ceva in photoshop si cand dau sa fac mai mica poza cu textura folosind Ctrl + T daca Ii schimb marimea si 1 cm cand dau ok se face neagra imaginea. De ce? Sunt nou la photoshop dar ma chinui de 30 minute si nu reusesc sa o fac.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cum ai aplicat textura?
Ca pattern, cu Full Layer?
Vezi ca este acolo în proprietățile unelte un slider, pentru a scala textura la ce mărime vrei, (dar nu mai mare decât starea ei reala).

| Skarr explică (pentru NLS):

Sincer bro nici nu stiu. Eu doar urmaresc un tutorial ://
Uite ce incerc sa fac.
https://www.youtube.com/watch?v=NxMWa0xVDb8
La ala in video nu se intampla asta. Dar am vazut in comentarii ca mai sunt unii cu aceeasi problema

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Iti zic in vreo 3 ore cum se face, acum sunt la munca.

| Skarr explică (pentru NLS):

Ok

| Skarr explică (pentru NLS):

Sti cum se face? :/ ca daca nu fac altceva si las tutorialu asta

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Am reusit.
Dar am facut putin altfel ca acolo, m-am chinuit sa inteleg exact ce faci... si ceva nu mergea. Nu inteleg ce.

Am introdus cele 2 imagini in program.

Imaginea mea principala cu mana a avut culorile indexate, a trebuit sa transform in culori RGB (Image - Mode - RGB Color) Tu poti sari peste acest pas daca a fost ok

Am selectat mana cu Quick Selection.

Am mers in imaginea cu textura si am selectat -o (eu am folosit meniul Select - All, tu poate folosesti scurtaturi, dar eu nu sunt atat de familiarizat cu Photoshop caci folosesc alt program).

Am copiat-o cu Copy

Am mers in imaginea cu selectia mainii,
meniul Edit - Paste Special - Paste Into

Cu Ctrl+T activez layerul cu textura,
si tragand de colturi (in timp ce tii Shift apasat) o scalezi,
sau rotind de colturi (fara Shift apasat) o rotesti...

https://imgur.com/a/R6pmvui

| Skarr explică (pentru NLS):

Se pare ca nu e vina mea... E vina faptului ca am o versiune de photoshop mai veche si eu am facut textura aia in photoshop de la 0. Si una din chestiile care le foloseam sa fac textura asa are un bug care a fost rezolvat intr o versiune mai noua. SI se pare ca se face negru nu doar cand modific marimea dar si cand salvez poza sau orice. Mersi oricum ca m-ai ajutat