| Narcis2015 a întrebat:

Windows vs. Ubuntu.
Care se instaleaza mai usor si care e mai eficient?

Răspuns Câştigător
| Sheldon a răspuns:

Windows se instaleaza mai usor si pana la urma orice distributie Linux nu o sa fie asa de stabil si eficient ca si Windows
Si distributiile Linux au multe avantaje fata de windows, pana la urma e open source.

Eu am pe pc-ul meu,
Windows8.1,Ubuntu 12.04LTS,Windows Server 2012,

In linux i fain ca poti modifica Bootloader-ul (GRUB 2) cu GrubCustomizer

4 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

In realitate raspunsul la amandoua tehnic e Ubuntu.

Totusi depinde ce astepti prin eficienta. Daca ai placa video Ati/AMD driverele au cateodata probleme si driverele (in special in jocuri) merg mult mai prost.

Daca ai placa video Intel sau NVidia iti recomand Linux de departe.

Linux pleaca mai repede ca Windows 7, consuma cam 1/2 din memorie, si ofera toata functionalitatea de baza...

Totusi daca vrei le poti instala pe amandoua, doar instaleaza Windows primul, si Ubuntu are sa ofere optiunea sa poti rula programele daca faci ceva simplu, iar daca ai un joc poti folosi Windows.

| Zaygon a răspuns:

Depinde la ce vrei sa folosesti. Am avut si windows si ubuntu si acum am windows dar va trebui sa reinstalez ubuntu. Windowsul e cam pentru tot omu de rand care navigheaza otara pe net, mai un skype si jocuri si cam atat. Ubuntu are la baza linux si e mai mult pentru programatori.

| Wanted2 a răspuns:

Windows pentru gameri si Ubuntu pentru programatori.

| lBroken69 a răspuns:

Depinde pentru ce ai nevoie.
Deşi eu spun Windows.