| bunjy a întrebat:

Am un iphone 4 alb codat pe canada ce ziceti pot sa il deblochez? cu gevey cu ceva va rog ziceti-mi sunt disperat pe iphone am dat 8 mil

Răspuns Câştigător
| Bizzle a răspuns:

Hey.
Da il poti decoda. Incearca sa te duci la un magazin de asta mare cu tehnologie de la tine din oras si chiar da nu l-ai luat de acolo incearca sa intrebi unde poti sa il decodezi. Nu costa mult.
Succes!

20 răspunsuri:
| bunjy explică (pentru Bizzle):

Unii zic ca pe canada costa 5 mil

| Bizzle a răspuns (pentru bunjy):

De decodat? In niiciun caz. Dar du-te si intereseaza singur sa afli mai precis. Succes! Funda?

| edward145 a răspuns:

Sa il faci neverlock 150-200 lei, poate chiar mai mult, depinde in ce retea este codat, poti sa il decodezi cu gevey, ala costa max 80 lei il gasesti la service gsm in oras.Atentie,sdaca il faci cu gevey nu poti sa ii mai faci update la soft

| valentino52 a răspuns (pentru Bizzle):

Chiar atata costa o decodare oficiala sa devine neverlocked... depinde de retea. Daca nu cu gevey sim dar nu e decodare permanenta.

| relian a răspuns:

Nu te agita si nici nu te du in Romania ca te usuca aioa de bani.Niste hoti.Intra pe ebay america si il decodezi factory unloac cu 2-3 dolari.Eu am decodat cel putin vreo 10 iphoane pina acum pe ebay america.Nu are rost sa mai dai nu stiu cite sute de lei sau ce zic unia pe aici.Bine asta daca nu stii ce sa cauti sau nu cunosti dai asta e.Pe ebay america trebuie sa ai cont, asta se poate face f usor dar iti trebuie card bancar cu care sa platesti ca altfel nu merge. Daca nu poti tu si cunosti pe careva roagal sa te ajute.Chiar acum citeva zile am mai decodat un iphone 3GS.Am decodat si pentru 4 si 4S si pentru 5.Nu stiu voi romanii de ce nu intrati pe ebay america ca acolo sint f ieftine mai toate.La magazin in Romania o sa vezi tu cit te costa.Si in america daca mergi la un service stii cit costa? Cer aia 45 $. Oamenii care nu stiu de ebay dau cas fraieri.Insa pe ebay atit costa. Daca cauti gasesti si cu 1 dolar.Si pe ebay nu ai cum lua teapa niciodata. Orice tranzactie se face prin pay pall si cu aia nu te joci.Eu zic la toti care vad ca cauta uite asa deal dracu sa ajut pe aia care nu au bani si amarit.Desi multi pe aici ma injura mai ales aia care intra pe aici sa racoleze clienti, ca sint destui care se ocupa cu chestii de genul asta. Unia chiar mau si reclamat sa ma suspende astia de pe TPU, si chiar am primit mesaje de la ei ce ma bag eu sa invat lumea etc, ca sa-mi vad detreaba.Ei uite asa nu vreau sa imi vad de treaba. Spun sa faca lumea si moca. Daca vreri sa faci decodare cu cydia aia este moca cauti pe youtube dar in engleza si gaaesti balamuc cum sa faci pas cu pas.Eu asa am facut prima oara pina sa apara chestia asta factory cu cydia sia mers struna si moca.Americanii sint mult mai buni ca romanii sa ajute.Doar scrie pe youtube How to unloack iphone 4 with cydia si sa vezi cite iti apar.Deci ai de ales.Dar daca decodezi cu cydia sau gevey atunci nu mai poti pune un iso nou cind apare.Dar daca nu ai nevoie asta e decodezi cu cydia gratis.Ai dat pe iphone 8 milioane zici.Asta inseamna 260 dolari.Deci nici nu se mai merita sa dai mai mult de 2-3 dolari sa decodezi.Si daca l-ai luat din canada acolo cineva te-a ajutat sa il iei deci spune-i aluia sa te ajute sa il si decodezi.Asta daca e ceva ruda cu tine sau prieten ceva. Daca nu stie cum spune-i sama contacteze si ii arat eu cum.Cam asa sta treaba, iar eu nicidecum nu stau linistit sanu zic lumece sa faca asa cum ma sfatuiesc unia de pe aici.Cinwe are nevoie de info exact ce si de unde, preturi ieftine ma gasit pe aici.In america totul este mai scump ca in Romania.Si o coca cola este mai scumpa si o sticla cu apa care vorba aia este apa.Un iphone 4S in america nou costa 550doalri si iphone 5 costa 650doalri.Si voi puteti cumpara online direct de la Apple ca astea sint preturi de la applestore online.Ok cam asta e scuze daca am vorbit si pe dinafara de subiect.

| relian a răspuns (pentru valentino52):

Factory unloack costa 1-2-3 sau cit vrei tu dolari.Deci se popate si cun dolar sa faci chestia asta.Intri pe ebay america si acolo decodezi fara probleme si fara tepe si alte probleme.Nu mai dati bani la roma, nii aia care av jupoaie de la service.Nu este de ajuns ca platiti o groaza de bani pe telefon?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate decoda!

Te costă între 200-700 lei, în funcţie de reţea :
http://www.decodare.info/pret-decodare-iphone.htm

http://tehgsm.ro/......e-44s.html

http://decodareonline.ro/product.php?id_product=463

http://softgsm.ro/decodare-gevey-sim/

Toate cele bune.

| valentino52 a răspuns (pentru relian):

Ce zici tu cu 1 dolar nu e valabil decat la cateva retele din lumea asta care au stabilit ca atunci cand abonamentul expira, la cererea posesorului se completeaza o cerere si se deblocheaza fara nici un ban sau pentru o suma foarte mica. Spre exemplu sa deblochezi de pe Vodafone Romania un iphone 4 al carui contract expirase costa 50 lei, pe cand un Orange Romania costa 600 lei! nu stiu ce decodezi tu de pe ebay cu siguranta e valabil doar pentru cateva retele daca telefonul meu e codat pe Olanda in nu stiu ce retea si decodarea costa 800 lei inseamna ca atata e. sunt si diferiti oameni pe internet care cu asta se ocupa si iti pot cere 850 lei sau 900 sau 1000 intr-adevar, sau chiar cateodata mai apar si oferte gen doar saptamana asta telefoanele 4s codate AT&T America se decodeaza cu 400 lei in loc de 700. Deci conteaza daca e telefonul in contract, daca e blacklisted sau nu si de companie, dupa cum ti-am zis sunt unele care nu iti cer decat sa completezi o cerere sau doar 1 $ atat timp cat au trecut 2 ani de cand a fost cumparat si abonamentul a fost platit, se considera telefonul achitat si il pot debloca, alte companii nu sunt de acord cu inalturarea restrictiilor pentru ca pierd un client, considera ca telefonul cumparat de la ei sa nu poata fi folosit decat in reteaua lor mai ales daca a fost cumparat la un pret mai mic decat cel de vanzare la liber.

| relian a răspuns (pentru valentino52):

Ok tu decodeaza cu cit vrei tu.Cind ai un telefon codat pe Olanda si este inca sub contract cautam si iti demonstrez ca til rezolv asa cum am zis.Dar sa fie telefonul tau nu sa faci pentru altu si apoi sai iei bani aluia.red ca nu stii cine decodeaza aceste iphoane de aia spui ce spui.Afla ca decodarea o face Apple nu compania la care tu ai contract.Dar lasa fa tu asa cum stii.Eu am spus pe aici pentru cine vrea.Si pe ebay america poti doar sa vorbesti cu acea persoana si doar sa intrebi daca iti poate decoda un iphone unde spui tu.Nu te costa nimic sa intrebi.Dar cum zici tu mergi tu si plateste sute de lei.Eu iti decodez porice iphone indiferent ca se afla sub contract sau nu.SI cu cit am zis nu cu sute de lei.

| relian a răspuns:

Man uite cineva tot spune cas nu e cum zic eu ca el ca el. Vrei sa iti decodez telefonul tau? Dau eu bani de la mine nu e nici o problema dar vreau sa va arat ca se decodeaza cu cit am zis.Tu doar sa-i spui aluia daca tiam decodat telefonul sau nu. Daca esti curios ma gasesti pe aici.

| valentino52 a răspuns (pentru relian):

Da stiu ca Apple le decodeaza tocmai de aceea a mers pentr o perioada foarte scurta de timp decodarea cu SAM. eu am telefonul neverlocked dar daca voi avea vreunul codat o sa intru si o sa incerc... adica cel putin eu sunt membru si pe iphoneforum unde sunt o multime de specialisti si de acolo stiu toate modalitatile de decodare si nu am auzit de chestia asta si in general orice stire legata de iphone, jailbreak, unlock, orice apare instant pe vreun blog ceva si pe site-urile de specialitate.

| relian a răspuns (pentru valentino52):

Man specialisti in telefoane sau de orice fel nu stau pe forum te asigur de asta.Aia nu sint specialisti, sint oameni ca mine si ca tgine care mai aud si ei una a; lta sau au experimentat anumite chestii si atit.Si ce spun eu nu trebuie sa scrie aia pe forum sau mai stiu eu unde.Tu daca vrei sa verifici o chestie cauti nu pe forum ci acolo unde am zis eu si afliexact, nu mai asculta ce bat aia cimpii pe acolo uneori. Iara ebay este un site unde se vind si secumpara lucruri, servicii etc.Deci e un fel de magazin online si daca aia zic ca au decodare asa cum eu am aratat atunci aia au.Si nu stiu cum este pe beay in europa dar pe america frate ce spui ca vinzi aia vinzi.Nu poti sa spui ca vinzi pepeni si tu savinzi de fapt castraveti.Nu stiu daca intelegi cumsta treaba dar si ce scrii este tot o vinzare acolo pe ebay america. Daca tu scrii ca vinzi un telefon si spui a f bun, nu aret nici o zgirietua etc afla ca ai incurcato atunci cind l-ai vindut. Poti sa ai mari problemesi chiar sa fii chemat la curtadica la judecatorie pentru fals.Cu ebay americanu te joci. Daca intri o sa vezi cind cineva vinde ceva specifica este nou, este folosit, este stricat il vind asa cum e si nu stiu daca o sa mearga bla bla.Pe ebay amemrica sa vinzi trebuie sadai catre pay pall contul tau bancar, iar daca cumperi la fel, aia au accest la contul tau de la banca la orice ora.SAi daca faci figuri ei intr-o secunda iti ia ce trebuie sa iti ia.Dar nu stiu romanii cit cunosc ce se intimpla pe ebay.Iti zic atit acolo nu te joci. Daca cumperi ceva si nu e ce a spus ca vindut il reclami si primestibanii in citeva ore inapoi.Eu spun din experienta ca am patit si eu odata asta.Am cumparat ceva si nu era cform descrierii si imediat in 2-3 ore pay pall ia si luat aluia banii si mi i-a dat inapoi.Si sa nu o lungim p[eaici asa aiurea ti-am zis ai un telefon zi-mi si til decodez cu cit eu am zis. Dupa iti arat exact cit am platit si catre cine.Asta e cel mai bine.Si nu mai aaculta ce zic toti mai mai stiu eu ce forum.Eu nu-s curios de ce spun unia mai stiu eu unde, eu cind am ceva caut imi rezolv si aia e tot.Aici am intrat din intimplare si daca am vazut ca multa lume se plinge de chestia asta am incercat sa ii ajut cu info daca pot.Problemape ebay este ca trebuie sa ai cont, care se rezolva ca e gratis dar apoi iti trebuie sa platesti cu card visa sau master card prin pay pall.Deci nu ai card nu poti cumpara.Si probabil chestia asta face ca nu multi romani sa intre acolo canu pot cumpara.Insa pentru alte tari nu este absolut nici o problema pentru ca ei doar asa platesc orice cumpara de oriunde.Nu stiu cei aia decodare cu SAM stiu ca in america se decoda cu cidya si cu carteledin alea gevey, asta pina cina aparu factory.Acum daca aici mai mergi undeva si spui ca vrei decodare cu cidya sau gevey aia zic canus curiosi.P e aici nu se mai prtactica asa ceva.Bine ca si chestiile astea sint facute doar de cei veniti mai nou sau europeni, chinezi sau alte natii.Americanii nascuti aici nu fac decodari sau alte timpeni.Ei iau abonament primesc telefoane ieftine, cind apare altu iau alt telefon si tot asa.Pe ei nu-i avantajeaza cu nimic sa decodeze un telefon.Atita timp cit ei folosesc o retea in care telefonul merge nu vad de ce siar face probleme. Iara eu de la ei imi iau telefoane, iphone asa am cind unu a luat 5 mi-a dat mie pe ala 4. Unia iti dau moca altii zic sa le dai 50-60 dolari, sau daca le spui tu uite iti dau 100 de dolari pe el imediat si ti la dat.Restu de telefoane in afara de iphone Samsung alea galaxi le gasesti aruncate, unele magazine au la usa cosuri si oamenii pun acolo telefoanelesa le recicleze.Eu zic ce vad si cum este asa ca nu ma iau dupa ce spun unia pe formu. Iara tu daca vrei sa crezi bine dacanu la fel nu cistig eu nimic din chestiile astea.Insa te pot asigura ca cu 1-4 dolari decodezi orice telefon iphone din state si canda sau mexic, si cred ca si din restul lumii. Uite nu am decodat nici un telefon iphone din europa.Si chiar sint curios asa ca ma bag sa incercam si uite asa aflam exact cum sta treaba.Si tu daca spui ca esti pe forum nu stiu care dupa te duci si le spui alora uite aici dovada asa se face etc.O sa caut eu pe careva sai decodez eu un telefon ca nu-i nimic 2-3 dolari, dar macar sti exact cum sta treaba.Dar cum am zis pe sua si canda orice iphone garantez il decodez asa cum am aratat.

| valik2013 a răspuns (pentru relian):

Sunt din Romania, nu am conturi din care sa platesc si eu decodarea pe ebay unui iphone 4 care nu se afla in lista neagra, este codat pa Orange Franta si liber de contract. Pe cine pot contacta sa trimit prin alte conturi mergand la o banca undeva cu 1 - 5 $. Va rog.

| relian a răspuns (pentru valik2013):

Nu stiu, mai intii trebuie sa gasesti peroana care sa faca ata pentru 1-5 dolari apoi e simplu.Astia ce eu am zi decodeaza iphoane doar din state. Odata gaisem unu cu 6$ I decoda telef de oriunde dar nu l-am mai vazut.Si nu trebuie sa ai conturi sa cumperi ceva, trebuie sa ai card.Cont asa cum ai facut aici faci si pe ebay si PayPal.

| valik2013 a răspuns (pentru relian):

Multumesc de informatie. Am gasit pe cineva care are cont pe ebay poate rezolv cu el prin contul sau.

| relian a răspuns (pentru valik2013):

Da insa pe ebay nu decodeza nimeni iphoane din afara US cu 1-5 dolari.Cel putin eu nu am gasit asa ceva decit o sigura data acum citeva luni si cerea 6$.Dar de atunci nici nu am mai vazut.Bine ca nici nu am mai cautat.Si problema nu se pune de cont pe ebay ci de plata ca trebuie sa platesti cu cardul.Una este sa platesc 1-5 dolari pentru cineva alta o suta sau 2 cit iau altii mai stiu eu pe unde.Asa daca tu ai gasit pe ebay si aia decodeaza cu 1-5 dolari spune ca verific eu si pentru 1-2 dolari nu e problema.Dar nu gasesti asa ceva.Am spus daca aveai telefon cumparat din state ala da cu atit se decodeaza.Dar restul indiferent ca e negru ca e contract sau nu e scump. Iara un iphone din America indiferent cum ar fi el ca e sub contract ca l-ai cumparat ieri astazi il poti decoda cu atit intre 1-5 dolari.

| Sebastyan_Seby_1997 a răspuns (pentru relian):

Salut imi decodezi si mie un iphone 4? e pe voda Italia

| relian a răspuns (pentru Sebastyan_Seby_1997):

Nu ma ocup cu decodari de telefoane.Si eu platesc ca si tine cuiva pentru asta si atit.Doar ca eu decodez cu 2-3 dolari atita tot.De ce? Pt ca folosesc telefoane din state si atit costa o decodare pentru un astfel de telefon oricare ar fi el si iphone 5.

| Sebastyan_Seby_1997 a răspuns (pentru relian):

Pai am un iphone 4 codat pe Vodafone Italia se poate cu 2.3 dolari?

| relian a răspuns (pentru Sebastyan_Seby_1997):

Nu se poate, citeste ce am scris. Daca telefonul este cumparat din state atunci faci cu 2-3 dolari. Daca este din europa se face cu 100 de dolari.Dar nu vad cine ar da 100 de dolari.Eu unu nas da nici pe telefon atit.Bafta