| Rareş_Maximilian_1994_oR2E a întrebat:

Am un iPhone 5s si am o problema cu el si nu stiu de la ce. Am IOS 10 pe el. Cand sun pe cineva si pun pe difuzor, persoana cu care vorbesc nu ma aude deloc, iar daca pun dupaia pe normal la ureche ma aude. Si am patit la fel si cand am sunat pe cineva pe messenger, am pus pe difuzor si nu ma auzea deloc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca orificiile microfonului se umpla cu praf si mizerie, atunci sensibilitatea lui scade semnificativ. La fel se intampla si daca se misca microfonul in interiorul carcasei (de exemplu: de la vreun soc mecanic).

In ambele cazuri microfonul primeste semnal de sunet mult mai slab, mai ales daca vorbesti la el de la distanta.
Sub o limita minima de nivel de sunet, electronica nu mai e in stare sa prelucreze semnalele extrem de slabe, ceea ce se percepe ca "nu functioneaza", "nu se aude".

Cele descrise sunt valabile la TOATE tipurile de telefoane.
Din acest motiv e bine sa nu tinem telefonul in mediu cu praf si umezeala, sa folosim husa protectoare.

3 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Inainte de update-ul de ios 10 mergea bine? daca da, e de la update.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns:

Si eu am patit la fel cu un iphone 4 si un iphone 5. Laso balta ca asa is ele.

| Rareş_Maximilian_1994_oR2E explică:

Am suflat in difuzor. Si l-am curățat si merge. Mulțumesc tuturor pentru ajutor!