| Liviu321 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un Iphone 4s la mana a doua. Problema este ca nu vreau sa-mi iau teapa cu un telefon praf. Nu ma prea pricep asa de bine si as dori sa va intreb la ce ar trebui sa ma uit in meniul lui pentru a nu-mi lua unul codat, cu gevey, care sa se miste prost, sau mai stiu eu ce alte defecte ar putea avea un Iphone care sa-i cauzeze stricarea in 2 luni de cand l-am luat. Ce ziceti la 550 lei imi gasesc unul bunicel?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

În primul rând trebuie văzut dacă ai în faţă un iPhone original sau FAKE! Pentru asta iti trebuie un laptop/pc cu ultima versiune de iTunes instalat pe el. Dacă iTunes îl detectează corect, afişând modelul şi numele iPhone-ului, câţi GB are şi cât spatiu este liber/ocupat (adică "iPhone-ul lui X", capacitatea, IMEI-ul, UDID-ul etc ), înseamnă că telefonul este ok.
Apoi MARE ATENTIE la iCloud! Dispozitivele Apple au nevoie de contul iCloud pentru a functiona. In momentul in care achizitionezi un iPhone ce a avut alt proprietar inainte, va trebui ca acesta sa dezactiveze functia "Find my phone" si apoi sa stearga iPhone-ul din contul iCloud adaugat in dispozitiv. Acest lucru poate fi facut direct de pe dispozitivul care iti este vandut (daca exista posibilitatea unei conexiuni la internet) sau dintr-un browser accesandu-se adresa http://icloud.com. Daca nu se sterge acest cont, viitorul proprietar nu poate sa se bucure de el decat ca bibelou! Fara iCloud nu poti face update la o noua versiune iOS si nu ve-i putea reseta dispozitivul caci imediat dupa resetare sau update, ti se cere contul iCloud pe care dispozitivul il avea inainte de update sau resetare, nu ai acces la App Store, magazinul de aplicatii, nu poti instala aplicatii, nu poti sincroniza agenda, calendarul, notele, setarile, bookmark-urile browserului, documentele, fotografiile...Momentan nu exista metode de ocolire, stergere, eliminare a contului iCloud vechi. Sa nu fie decodat GEVEY sau R-SIM: R-SIM-ul sau GEVEY-ul este un chip ce se aplica peste cartela SIM normala.Aceste chip-uri decodeaza temporar iPhone-ul. Odata inlaturat chip-ul GEVEY sau R-SIM telefonul redevine codat.Telefoanele care folosesc GEVEY sau R-SIM functioneaza cu o versiune de IOS mai veche. Verifica iPhone-ul daca are cea mai noua versiune instalata.Verifica semnalul si internetul...
Restul gasesti aici:
http://www.politisti.ro/topic/5129-sfaturi-pentru-cumparare-iphone-second/
VERIFICA DACA iPhone, iPad, iPod este original -> Daca il vede iTunes inseamna ca e original. Sau baga serial/number aici https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do
VERIFICA daca iPhone este blocat intr-o retea - http://www.imei.info/

Succes!

1 răspuns:
| thelovelyangel a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar fi bine sa iti iei un Iphone fiindca este foarte gros, este mic(diagonala), se sparge si sgarie foarte repede. Stiu, sigla lor cu marul acela muscat impresioneaza, dar a aparut acum un Huawei care este exact ca un IPhone, are android si merge foarte bine +ca este nou. La banii astia poti sa mergi la FLanco sau Domo sa ti iei unu, foarte bun, dar nu stiu ce firma recunoscuta international. Oricum de telefoanele astea scumpe este doar pretul, firma si atat. Mult succes in alegerea ta!