| laurentiuss a întrebat:

Care stie de ce imi bazie castile la telefon ( Nokia 6300 )....la inceput imi mergeu forte bine, dar de la o perioada nu mai imi merg. ( imi bazie)....va rog care ma poate ajuta cu o idee sau un sfat.

1 răspuns:
| antonG a răspuns:

Testeaza castile pe alt telefon/device sau testeaza pe telefonul tau alte casti. Daca bazaitul din casti persista si respectiv alte casti merg ok pe telefonul tau, castile sunt defecte si sunt ireparabile. Ia-ti alte casti, gasesti originale pe net la 20-40 lei.

Daca bazaitul e legat de telefon, telefonul are mufa defecta/uzata. Cumpara o alta mufa de pe net (piesa e maxim 5 lei) si inlocuieste-o (daca ai instrumente si te pricepi). Cu un filmulet pe Youtube "Nokia 6300 dissasembly" nu ar trebui sa fie mare filosofie.

Daca nu te pricepi/nu ai mai desfacut chestii / nu ai scule (trusa minimala - penseta, surubelnite thorx, clips triunghiular, clips drept), du-l intr-un service. Nu cred ca reparatia va trece de 40 lei.

Eu personal cred ca ai castile defecte, mai ales daca le-ai tinut prin buzunarele de la pantaloni.