| Gurgiu a întrebat:

Ce pot sa fac daca am telefonul blocat icloud, cum pot sa-l deblochez?

1 răspuns:
| RaduRobertRO a răspuns:

Ce zice lumea:

Blocarea telefonului in iCloud este o functionalitate mai noua, introdusa pe modelele de telefon cu iOS 7 pentru a preveni furtul acestora (astfel incat persoana in cauza sa nu il poata folosi si sa nu aiba acces la datele tale personale). Blocarea telefonului se activeaza automat pe dispozitivul mobil atunci cand functia „Find My iPhone" este pornita. Odata activata blocarea, datele de pe telefon nu pot fi accesate, sterse pana cand nu sunt introduse in cont username-ul si parola setate pentru telefonul respectiv.

Cum iti dai seama ca telefonul tau este blocat? Pe ecranul telefonului ar trebui sa vezi un mesaj cu textul „Activation Lock".

Solutii pentru deblocarea telefonului.
2.1. Prima solutie si poate cea mai la indemana este sa introduci in contul de iCloud username-ul si parola folosite initial la setarea telefonului.

Daca ai deja aceste informatii, atunci trebuie doar sa te autentifici si problema este rezolvata.
Daca ai uitat aceste informatii (iar contul iti apartine), poti oricand sa le resetezi.
Lucrurile se complica putin in momentul in care username-ul si parola nu sunt ale tale, asa cum se intampla in cazul unui telefon cumparat de la o alta persoana. Ce poti sa faci in aceasta situatie?
a. Daca persoana respectiva se afla in apropierea ta, atunci poti urma pasii de mai jos:

Persoana respectiva trebuie sa introduca username-ul si parola pe telefon
In momentul in care telefonul se deschide, trebuie sa iesi din contul de iCloud (Settings → iCloud → Sign Out)
Daca ti se cer din nou username-ul si parola, trebuie sa le reintroduci.
Sterge din nou telefonul accesand Settings → General → Rest → Erase All Content and Settings
In momentul in care restartezi telefonul, nu ar trebui sa mai vezi mesajul despre blocare.
b. O alta situatie este atunci cand persoana de la care ai achizitionat telefonul nu se afla langa tine. Atunci trebuie sa parcurgi pasii de mai jos:

Persoana trebuie sa intre in contul de iCloud si sa foloseasca username-ul si parola pentru activarea iPhone-ului.
Selecteaza „Find My Phone"
Selecteaza „All Devices" si apoi telefonul care trebuie sa fie deblocat
Selecteaza „Erase iPhone"
Selecteaza „Remove from Account"
Dupa, da un restart telefonului, iar mesajul despre blocare ar trebui sa dispara
2.2. In cazul in care nu ai username-ul si parola si nu poti accesa contul, atunci trebuie sa iei legatura cu cei de la Apple. Exista posibilitatea ca, in conditiile in care faci dovada achizitiei, sa te ajute ei cu deblocarea contului.