| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Am si eu un telefon Allview A5 Smiley. Luna asta, de ziua mea o sa imi cumpar alt telefon. Intrebarea e, cum sa salvez mesajele pe cartela? Pentru ca nu vreau sa le pierd, vreau sa imi apara si in telefonul nou.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe cartela nu se pot salva de cat contactele si acelea cel mult 250. Daca ai mai multe ai ras-o. Asa ca fa mai bine si instaleaza-ti softul urmator: https://play.google.com/......ps/details
El pastreaza esntialul: contacte, SMS si calendarul.
Faci backup dupa ce ti-ai creat contul. La telefonul urmator doar instalezi softul si dai sa fac restaurare.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

In general, producatorii de telefoane pun la dispozitia utilizatorilor si un soft pentru conectarea telefonului la pc sau laptop, astfel incat sa poti sincroniza permanent datele de pe pc si telefon si sa poti salva in calculator sau laptop informatiile de pe telefon (agenda, mesaje, poze, fisiere audio, alte aplicatii, etc). Intra pe site-ul oficial si verifica disponibilitatea unui astfel de soft.
Pe sim nu se pot salva mesajele si alte informatii, in afara de numerele de telefon.

| pisicutzza990 a răspuns (pentru Salontanul):

Deci, stai putin ca nu ma prea pricep laughing mi-am instalat softul. Apoi ce trebuie sa fac, ca sa fiu sigura ca s-au salvat mesajele?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru pisicutzza990):

Sa faci un backup

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru pisicutzza990):

Apasa pe Calendars Backup. Apoi dai din nou Backup. Pui o denumire la fisier ( sa zicem Pisi happy ) si inlocuiesti literele si cifrele de acolo cu acest nume fara sa stergi terminatia ".xml" Daca ai card in telefon se salveaza pe acesta ( Verifica intai. Sunt unele telefoane care trebuie setate sa salveze pe card). Apoi sa salvezi in Cloud. Daca ai un cont in Cloud ii dai Send to Clud. Daca nu ai poti sa-ti faci unul. Poti sa-ti faci cu contul de Google. Apoi faci la fel pentru contacte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu le-am trimis pe E-mail. Cand schimbi telefonul, instalezi softul pe noul telefon, copiezi fisierele in noul telefon si faci restore backup.

| pisicutzza990 a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc mult de tot! kiss

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru pisicutzza990):

Multesc si eu.