| Puscasu a întrebat:

Mi-am luat de curand un Iphone 4. S-a descarcat complet, l-am pus la incarcat.Cand l-am deschis nu mai raspundea la comenzi. Daca incerc sa glisez pentru deblocare imi spune Voiceul: Deblocati.Buton.Sau daca apas pe cifrele care arata ora imi spune Voiceul cat e ora. Precizez ca atunci cand apas butoanele se inconjoara cu un chenar iar Voiceul imi spune ce face fiecare buton in parte. Trebuie dus la un Service?

Răspuns Câştigător
| Gaby405 a răspuns:

Acea voce care vorbeste se numeste VoiceOver. Pentru a o dezactiva intra in configurari - general - (jos de tot) accesibilitate - voiceover si dezactiveaza-l. Pentru a umbla pe telefon in timp ce voiceover este activat trebuie sa apesi cu un singur deget de vreo 2-3 ori pe o singura casuta. Sau ca sa-l deblochezi apasa dublu-click cu un deget pe patratelul ala si dupa gliseaza-l. Sper ca te-am ajutat.