| Jeepwwe a întrebat:

Sall ce inseamna symbian soft sau este tot una cu chestia aia care cand intorc telefonul se intoarce si imaginea sau cum se num aia?

2 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

Symbian este un sistem de operare pentru telefoanele mobile. La fel ca Android, iOS, Windows Phone, etc. Numai ca a cam scazut din popularitate de la aparitia Android.
Nu este acelasi lucru cu acea "intoarcere a imaginii" cum ii spui tu. Acela este un senzor numit G-Sensor sau Accelerometru.

| Ineys a răspuns:

Nu am auzit de Symbian Soft... poate Symbian OS, sau doar Symbian, si este un sistem de operare pentru telefoanele Nokia mai vechi, echivalentul androidului la Samsung, LG, Sony. etc sau iOS pentru iPhone, iPad, etc etc. Deci cu alte cuvinte este un Sistem de Operare. Daca te ajuta sa-ti dai seama mai bine, si Windows 7, 8, 10 sunt tot sisteme de operare dar pentru Desktop/Laptop. Oricum Symbian e depasit.