| eunumberone a întrebat:

Am un Samsung galaxy ace s5830 si am niste aplicatii instalate pe el si nu stiu daca sunt bune sau nu (bateria mi se termina ff repede daca umblu pe el) deci aplicatiile sunt urmatoarele : Actualizare Software, Ajutor accesare pachet,AngryGPS, BadgeProvider, Bara de stare, Bluetooth Share,Bluetooth Test, BrcmBluetoothServices, Ceas dual, Com.samsungImputEventApp, com.sec.android.app.lctest,com.secandroid.app.samsung, com.sec.android.app.screen (si mai scrie ceva dar nu pot vedea), com.sec.android.providers. (si mai crie ceva dar nu pot vedea),Configurare Partener Google,Cont Samsung, Continut DRM si iar inca un Continut DRM, CSC,DataCreate,Ecran de formare, Ecranul de pornire Samsung,Email, Eroare, Expert configurare, Factory Test, Gmail,Google Backup Transport, Google Services Framework, Google Talk, Live wallpaper Picker, Locatie de retea,LogsProvider, Manager Activitati,MmsProvision, My Uploads, OMACP, OPP, Padure, Perso, Pico TTS, PopupuiPeceiver, Preconfig, Samsung Apps, Search Applications Provider, Self Test Mode, Servici VPN, ShutdownApp, Sincronizare Agenda google, Sincronizare calendar Google, SNS, SNSAcount, Social Hub, Stocare securizata, Street View, Stiri si meteo, Tastatura Samsung, ThinkFree Office, TTS Service, TwWallpaperChooser, User Dictionary, Vizualizator HTML, Wlan Test, wssyncmlnps, Yahoo finance, cam astea sunt! eu cred ca nu imi sunt utile! spuneti voi care sa le sterg! ma gandesc ca astea imi descarca bateria! COMENTATI DOAR CEI CARE SE PRICEP! DAU FUNDA MAREE!

Răspuns Câştigător
| AlexL28 a răspuns:

Dar aproape toate, daca nu chiar toate aplicatiile pe care le-ai scris tu aici sunt aplicatii de sistem, iar cele la care ai scris numele alea lungi, alea nu sunt numele aplicatiilor, dar nu intru in detalii. Ideea e ca nu poti sa stergi aceste Aplicatii, doar cu root access. Chiar si asa, majoritatea sunt componente de baza ale sistemului Android, deci nu ai cum sa le stergi, mie nu mi se pare ca vreuna dintre aplicatiile astea iti descarca bateria. Ca sa vezi ce aplicatii ti-o descarca cel mai mult mergi la Setari>>Baterie si acolo ai o lista.(In funtie de telefon s-ar putea sa mai trebuiasca sa mai intri intr-un loc, dar gasesti tuwinking )

2 răspunsuri:
| LenoreVoldaren a răspuns:

Aceste nume pe care le-ai înșirat tu nu reprezintă niște aplicații care pot fi șterse după cheful și bunăvoința ta. Acestea reprezintă niște procese și niște componente foarte importante ale sistemului android. Unele dintre ele nici nu-ți dau voie să le ștergi, dar altele da. Însă nu cumva să ștergi vreuna căci îți poți strica telefonul.

Mai bine fă așa cum ți-a zis AlexL28 și vezi ce-ți "mănâncă" bateria, poate ecranul, poate altceva.
Dacă însă nu vezi nimic straniu, ai putea instala din google play aplicația DU Speed Booster sau Clean Master (una din două) și îți vor rezolva problemele. Succes!

| darrio2007 a răspuns:

Vezi mai bine ce aplicatii ai descarcat tu.Acestea sunt cele de sistem.Preinstalate.