| George12356456 a întrebat:

Amprenta optica de la Huawei p30 funcționează cu folie normala de sticla? Nu as vrea sa ma mai stresez cu folii UV si nu stiu dacă funcționează fără.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din cate stiu, nu functioneaza cu orice tip de folie. Pana la urma, senzorul de la P30 este unul optic, adica ii face o "poza" la amprenta si dupa se proceseaza imaginea rezultata de reflexia luminii in urma amprentei. Daca folia nu reflecta bine lumina din diverse unghiuri sau daca prezinta diferite pete... amprenta nu o sa mai fie recunoscuta.
In general, mai ales la P30 pentru ca sunt folii specifice, ar trebui sa scrie pe folie daca merge 100%. Sau reprezentatii de la magazinele de specialitate ar trebui sa stie mai bine ce folie este potrivita (asta daca nu vrei sa o iei de pe internet).

| George12356456 explică (pentru DoarBogdan):

Vreau sa iau de pe net. Insa am întrebat pentru ca nu găsesc folie UV glue pentru p30. La s10 am pus cu Uv si funcționează perfect amprenta, însă la p30 dacă nu găsesc, ma gândesc ca poate merge cu una normala.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru George12356456):

Alien Surface ai incercat? Este cu microfibra. Toate de la ei ar trebui sa permita folosirea de amprenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi o folie de silicon (intrebi la magazin) si prin ea se recunoaste mai repede amprenta