| Popy8 a întrebat:

Imi pot instala o noua versiune de android pe telefon eu am 4.1.1 si vreau sa imi instalez 4.2.2 Nu afecteaza softu sau ceva de genu pe telefonul acesta (Huawei g510)Multumesc!

2 răspunsuri:
| Blaesar a răspuns:

Conform producatorului, upgrade-ul Android-ului nu este posibil pe acest model.

| NumePlubic a răspuns:

Am o idee. Dar nu stiu cat de stabil e telefonul tau. Eu am facut asta pe Huawei G300 al meu. I-am pus acces root, am sters vechiul sistem de operare si i-am pus in memoria interna CyanogenMod. E tot android dar modificat, versiunea 4.3.1 e cea mai recenta. O iei de pe site-ul oficial al lor. Pornesti apoi in modul "Recuperare" sau "bootloader". Cauta un tutorial pe net despre cum sa faci asta. Apoi selecteaza sa booteze din memoria interna noul sistem de operare, faci setup-ul si merge! Important este faptul ca pe telefonul meu a mers foarte bine la inceput dar cu timpul a inceput sa mearga prost asa ca am incercat sa fac overclocking, stiind foarte bine de consecintele si posibilele urmari ale acestuia, din Setari>Performanta. Intrand acolo, am vazut ca procesorul meu nu poate rula la mai mult de 10008 Mhz asa ca i-am setat si frecventa minima si pe cea maxima la valoarea cea mai mare permisa a procesorului. De atunci telefonul se incalzeste repede si mult iar bateria se duce mai repede. Iti recomand sa te gandesti mult daca vrei sa faci asta, dupa ce ai auzit consecintele actiunilor mele. Acum odata la cateva saptamani sunt nevoit sa-mi fac un reset la telefon ca sa mearga mai bine. Si toate astea doar fiindca m-am plictisit de design-ul si functionalitatile limitate ale sistemului de operare anterior, Android 2.3.6.