| Alex_Alex_2000_1RW5 a întrebat:

Salut, recent am văzut ceva tare pe YouTube. O aplicație dar îmi trebuie root, telefonul meu e Huawei p9 lite 2017 ma puteți ajuta?

1 răspuns:
| Bogdan70001 a răspuns:

Alex te asigur de un lucru, nu vei primi prea mult ajutor in a-ti roota delefonul (aici pe TPU) pentru ca procesul este unul destul de complex si te pot asigura de asta avand in vedere ca am lucrat si cu un P9 Lite 2017 al unui amic si pe langa asta nu sunt foarte multe persoane care sa se priceapa la asa ceva. Daca aveai Android 5.1 iti faceai root direct din tel cu KingRoot, dar din cate stiu P9 Lite 2017 vine cu Android N si aici nu mai merge asa, trebuie intai deblocat bootloader-ul, dupa care urmeaza flash-uirea TWRP-ului (Custom Recovery), dupa care trebuie sa iti alege de la cine vrei root, SuperSU (recomandat de mine) sau Magisk (nu l-am folosit decat odata si nu a durat nici 12 ore deci nu imi pot da cu parerea, dar am auzit numai lucruri bune...insa eu prefer sa raman la SuperSU), iar dupa ce ti-ai ales de unde vr root trebuie descarcata pe tel versiunea pentru telefonul tau (NUMAI AL TAU) dupa care flash-urea trebuie sa se faca din TWRP.
------------------------------
Si asta a fost ideea, ca sa intelegi
------------------------------
Daca ti-am fost putin de ajutor, imi poti da FUNDITA...adica nu stiu cati ti-ar fi zis chiar si asa, doar ideea