Întrebare recomandată | PangeeaRogvaiv a întrebat:

Stie cineva cum pot bloca accesul apelurilor private la numarul meu, pe un telefon Nokia 2760? Este un dobitoc care ma streseaza cam de o luna cu apeluri cu numar privat, asta pentru ca nu am vrut sa am o relatie cu el si am avut curajul sa-i spun ca nu-l plac si i-am mai zis nici sa nu ma mai sune. De atunci cred ca se razbuna in felul asta pe mine cu apelurile private pe telefon. Interesant este faptul ca mereu cand primesc cate un apel din asta, mi le da pe toate acceasi ora, respectiv 17.45. Spuneti-mi ce sa as sputea sa fac in cazul asta, ca ma dispera rau de tot si ma si enerveaza la culme cand vad cat este de prost. Va rog ajutati-ma! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Hieer a răspuns:

Setari apel-setari comune-respingere apel-si acolo alegihappy sau daca nu ai asa cum ti-am zis m-ai sus, atunci: setari apel -respingere apel

39 răspunsuri:
| rtvskyline a răspuns:

La Nokia, nu stiu daca mergesad stiu ca la alte telefoane se poate

| ralucutzabunutza a răspuns:

Buna! poti sa iti schimbi numarul de telefon si nu o sa mai poata sa te sune. BAFTA multa.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru rtvskyline):

Dar la cartela Cosmote ai idee cum se activeaza casuta vocala?

| IMC90 a răspuns:

Invata sa refuzi politicos data viitoare laughing las, ca asa capeti experientawinking

| PangeeaRogvaiv explică (pentru IMC90):

Ce sa refuz, ca m-a scos din minti individul asta. Daca nici eu nu oi fi politicoasa si cum bun simt atunci ce sa zic? Tocmai aia este problema ca de prea politicoasa ce am fost si din prea mult bun simt ce am avut am fost catalogata drept proasta si mi-a spus in fata dobitocul ca el nu ma vede in stare sa fac anumite lucruri tocmai pentru ca ma port foarte frumos. A mai auzit sau a mai vazut cineva atata prostie omeneasca pana acum?

| IMC90 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

In cazul asta ignora-l, sau schimba-ti numarul de telefon.
Eu in locul tau l-as taxa de fiecare data rolling on the floor

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Si daca ii dau la setari apel-respingere apel imi blocheaza un singur apel pe care trebuie sa-l selectez eu sau toate toate apelurile care le primesc? Imi blocheaza si apelurile cu numar privat optiunea asta sau toate apelurile ale caror numere eu nu le am in agenda telefonica? nu am mai facut niciodata asa ceva, de asta tot pun intrebari.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru IMC90):

Dar daca imi activez casuta vocala pe telefon nu-i mai bine oare? este o solutie asta? ma gandesc ca in felul asta as impusca doi iepuri dintr-un foc cum se zice: i-as afla si numarul ( desi stiu cine ma suna, dar pentru certitudine) si plus de asta l-as si taxa de fiecare data cand m-ar apela. Problema este ca nu stiu cum sa activez casuta vocala la cartela Cosmote. Tu stii, ai idee?

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Pai...sigur acolo ai asa:''Toate apelurile'', Necunoscut, contacte, grupuri si fara ID apel. Si dai doar fara ID apel.Pentru ca la necunoscut o sa ii dea respingere automata si numarului pe care tu nu il ai salvat in agenda. Deci dai la ''Fara ID apel''... Sper ca te-am ajutat. Si nu conteaza ca pui atatea intrebari, nimeni nu s-a nascut invatat:*

| PangeeaRogvaiv explică (pentru ralucutzabunutza):

Momentan nu-mi pot schimba numarul de telefon, de asta incerc sa gasesc o solutie sa nu ma mai streseze dobitocul ala cu apelurile private.

| rtvskyline a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

133 apel si te descurci, nu mai folosesc cosmotehappy dar cred ca asa e

| IMC90 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ba da, dar casuta vocala intra doar cand ai telefonul inchis happy Suna la un operator al retelei din care faci parte si intreaba-l cum se activeaza casuta, sau catuta pe net. Casuta vocala tine de cartela, nu de telefon big grin

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Multumesc mult pentru ajutor, dar problema este ca eu la telefonul meu Nokia 2760 nu am optiunea "Fara ID apel".In cazul asta daca il setez o sa-mi blocheze toate apelurile. Nu stiu ce sa fac. Si nici sa-mi schimb cartela nu pot momentan.

| Sănduțța a răspuns:

Heyhappy ai putea sa spui lui sa nu te mai sune, pentru ca si mie mi s-a intamplat, nu-ti face griji, doar daca il vei ignora sau ai putea sa inchizi pe sunet telefonul.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru IMC90):

Stiu ca tine de cartela. Eu folosesc Cosmote de vreo 2 ani, vreo 6 ani am fost la Vodafone si la ei casuta vocala este activata direct pe cartela, cand bagi cartela in telefon si o activezi se activeaza si casuta vocala. La Cosmote insa nu stiu cum este pentru ca nu am foosit-o niciodata pana acum si nu se activata odata cu cartela ca la Vodafone.

Răspuns utilizator avertizat
| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Dar tu ce optiiuni ai? zi-mi. poate te pot ajuta

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Sănduțța):

Telefonul il tin mereu pe silent, iar apelurile asteale primesc 1 pe zi la cateva zile, poatye chiar si o saptamana, cred ca depinde si de toanele in care se afla individul cand ma suna. Dar apelurile de fiecare data cand ma suna mi le da mereu la aceeasi ora, respectiv 17.45. I-am spus cu prima ocazie cand am primit apel cu numar privat, i-am zis sa nu ma mai sune, atunci pe moment nu mi-a raspuns nimic, dar la cateva zile mi-a zis ca nu ma suna el, ca a renuntat sa ma mai sunne de mult timp.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Am la Apeluri "Deviere apel" care are urmatoarele optiuni ( Deviati toate apelurile vocale, Deviati daca este ocupat, Deviati daca nu raspund, Deviati daca este in afara ariei, Deviati daca este indisponibil, Deviati toate apelurile fax, Deviati toate apelurile de date"
Apoi la optiunea Siguranta am serviciul Barare apeluri cu optiunile " Iesire apeluri, Apeluri internationale, Internationale exceptand spre propria tara, Intrare apeluri, Intrare apeluri daca sunteti in strainatate, " toate aceste optiuni daca sunt activate se aplica pentru toate apelurile, nu am optiune de selectare pentru anumite numere de telefon.
Apoi optiunea apeluri permise asta se activeaza cu codul PIN2, se selecteaza lista de numere care vreau sa fie blocate, dar apelurile de la numerele private nu mi le blocheaza. Astea optiuni le am in telefon, altceva nu mai am.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru 21ndst1llach1ld):

Fix la aceeasi ora ma suna de fiecare data, la interval de cateva zile, chiar si o saptamana distanta. Individul zice ca el este destept cand face astfel de lucruri, dar nu realizeaza cati nervi ii poate provoca celulalt prin actiunile astea de om retardat.

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

La Setari Apel?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Am optiunea Apeluri permise, dar asta imi cere selectarea numerelor din agenda telefonica care vreau sa le blochez, dar apelurile private tot nu mi le blocheaza.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru rtvskyline):

Apelul asta la 133 este gratuit sau costa ceva? activarea casutei vocale este si ea gratuita sau la fel costa ceva?

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Chiar nu m-ai stiu.M-ai bagat in ceatalaughing Nu inteleg ce zici, dar cu siguranta ai. Si ce-l mai ieftin telefon are o asemenea optiune. Nu are cum sa nu aiba telefonul tau.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Poate mai depinde si de modelul lui, eu am un Nokia 2760 de 4 ani.Al meu nu are optiunea aceea, intre timp poate s-au mai schimbat telefoanele.

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Poate,dar chiar nu imi dau seama daca as fii avut telefonul in manalaughing ar fi fost altceva, dar asta nu se cam intelege.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Hieer):

Intra pe net daca vrei si uita-te la descrierea telefonului ( Nokia 2760). Acolo ti-l descrie detaliat.

| rtvskyline a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Gratis draga:*

| Hieer a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Mda...am vazut niste imaginii cu el.Cred ca nu are optiunea.Imi pare rau...

Răspuns utilizator avertizat