| DoBrOOO a întrebat:

recent am cumparat un telefon Samsung Galaxy J5 varianta 2016, Cei de la Vodafone cand mi-au spus cand l-am luat sa il tin la incarcat 12 ore primele 3 incarcari, Niste prieteni mi-au spus ca aceasta chestie cu incarcatul 12 ore nu se mai face la modelele cele noi deoarece vin direct formatate asa este? Voi ce imi recomandati sa fac, Ce au zis cei de la Vodafone sau ce au zis prieteni mei? !

Răspuns Câştigător
| TacaPaca a răspuns:

Acum bateriile vin în varianta cu lithium care nu mai necesita o perioada de formare. Acum ceva ani trebuiau tinute inca de la prima folosire 12 ore/3 ori la incarcat dupa ce telefonul se inchidea. Sfatul meu este sa nu il lasi sa se descarce mai mult de 10% (sa nu treaca sub acest prag) si sa nu il incarci mai mult de 95%. Asta pentru o baterie care sa dureze. Bafta!