| CosminComan75 a întrebat:

Am un Samsung galaxy s5 mini care era codat pe Orange. L-am dus la un service GSM pentru decodare si mi-au spus ca am doua metode de deblocare, una pe soft si una pe imei. Eu am ales metoda pe soft ca nu mai vroiam sa investesc multi bani in telefon. Am lasat telefonul la service si am revenit a doua zi sa-l ridic. Am obervat ca inainte sa las telefonul la service cand se deschidea imi arata logo de la Orange iar acum dupa decodare imi arata un logo de la un operator german cred (1&1). Acum intrebarea mea este. Voi ce credeti cum mi-a deblocat telefonul? Doar prin resoftare? Nu inteleg cum a facut asta... dau funda pentru cel mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

Cand umblii in softul telefonului accesezi restrictiile telefonului pe langa multe altele deci nu e cine stie ce inginerie sa o faci. Eu deblochez telefoanele folosind IMEI-ul (e codul de identificare a telefonului ca un buletin de obicei il gasesti sub baterie) prefer aceasta metoda deoarece eu prefer sa tin telefonul asa cum l am primit poti sa o faci si tu acasa daca gasesti un site bun. Site-ul iti va cere IMEI-ul modelul telefonului pe ce retea e codat pe ce retea vrei sa il decodezi si eventual si alte date dupa ce le introduci CORECT vei primi un cod pe care il introduci si asta e tot.

| CosminComan75 explică:

De deblocarea prin imei stiam... dar eu nu-mi explic cum o fac cei de la service prin soft.