| IonutCiobanescu a întrebat:

Salutare, are cineva vreo idee de ce cand bag casti cu jack in telefon se aude sunetul tot in difuzor? (Huawei mate 20) am curatat portul jack.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Incearca cu alta pereche de casti. Daca e la fel atunci service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de casti, poate nu sunt compatibile. Și mie mi s-a întâmplat sa folosesc alte casti și la fel am pățit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece telefonul nu detecteaza castile. Cred.

| Brizbriz a răspuns:

Pot fi 2 motive:
- ai casti cu impedanta diferita de ce stie telefonul
- ai probleme cu, castile sau cu gaura de casti

incearca alte casti

| IonutCiobanescu explică (pentru Brizbriz):

Cum adica impedanta diferita de ce stie telefonul? Folosesc casti Samsung.

| Brizbriz a răspuns (pentru IonutCiobanescu):

Http://www.ultimatesound.ro/informatii-tehnice.html
"Impedanța
Impedanţa reprezintă rezistenţa la trecerea curentului. Cu cât impedanţa este mai mare, cu atât trecerea curentului va fi mai mică. Impedanţa este măsurată în ohmi, mărime reprezentată prin litera grecească Omega (Ω). Impedanţa inserţiilor şi căştilor variază între 8 ohmi şi 600 ohmi sau peste. Şi sursa audio (ieşirea de căşti) are o valoare de impedanţă. În vederea obţinerii unui transfer maxim de putere (întreaga putere utilă a sursei să ajungă în inserţii) impedanţele trebuie să fie egale. Totuşi, acesta este un caz rar. Atunci când impedanţele diferă, apare o pierdere de curent sau de tensiune, cu alte cuvinte o pierdere de putere."

PRACTIC, nu poti sa iei un telefon si sa il pui direct la niste boxe care sunt in stare sa se auda pe un intreg stadion si sa te astepti sa si mearga

totusi, in teorie, niste casti mici (in ear) nu ar trebui sa fie incompatibile cu nici un telefon, deci, cum spuneam, e posibil sa ai alta problema