| Addah a întrebat:

Îmi poate spune cineva câte volume are seria Jurnalele vampirilor de L. J. Smith și care sunt acestea?!
Dau fundiță.happy

Răspuns Câştigător
| bublegum a răspuns:

The Awakening
The Struggle
The Fury
Dark Reunion
The Return: Nightfall
The Return: Shadow Souls
The Return: Midnight
The Hunters: Phantom
The Hunters: Evensong
The Hunters: Eternity

5 răspunsuri:
| FurniciCoapte a răspuns:

Parca sunt 10 vol:
* The Awakening#1
* The Struggle#2
* The Fury#3
* Dark Reunion (called Reunion in UK and Australia versions)#4
* The Return: Nightfall
* The Return: Shadow Souls
* The Return: Midnight (March 15, 2011)
* The Hunters: Phantom
* The Hunters: Evensong
* The Hunters: Eternity

| cata_8177 a răspuns:

The Awakening[Trezirea ] (The Vampire Diaries, Vol. 1)
The Struggle [Lupta] (The Vampire Diaries Series Vol II)
The Fury & The Reunion (furia si reuniune) (vol 3 si 4)
funda love struck plz

| redline_7748 a răspuns:

L. J. Smith continuă seria Jurnalele Vampirilor + O nouă serie surpriză
Odată cu lansarea volumului al treilea, Furia, o avalanşă de veşti bune pentru fani.

Faptul că serialul la baza căruia stă seria Jurnalele Vampirilor, serial distribuit de CWTV, este un succes nu mira pe nimeni. Dovadă, demersurile unor canale de televiziune de a-l aduce şi în România, poate din toamnă. E, de asemenea, un lucru incontestabil succesul seriei de cărţi pe piaţa românească, având în vedere că, în cazul primelor două volume, se distribuie deja al doilea tiraj, şi că pe total acesta a a ajuns la aproape cincisprezece mii de exemplare; că al treilea volum, Furia, care va pleca de mâine către cei care l-au precomandat, beneficiază din start de un tiraj aproape de neimaginat pentru vremurile astea. Fără a avea pentru moment amploarea fenomenului Twilight, Jurnalele Vampirilor se conturează clar ca un „fenomen", atât la noi, cât şi în restul lumii.

Şi o astfel de evoluţie nu trece neobservată de către agenţi, producători de filme etc. Bunăoară, agentul literar al lui L. J. Smith a convins-o pe autoare să continue seria, după cele trei titluri din The Return, cu încă o trilogie, care va cuprinde volumele 8, 9 şi 10, programată să fie lansată începând cu septembrie 2011. Nu avem încă informaţii despre subiectul cărţilor, dar am primit asigurarea că vor continua acţiunea din cărţile anterioare.

Marea surpriză o constituie însă o altă veste, tot privitoare la cărţi: lansarea unei alte trilogii, Jurnalele lui Stefan, odată cu debutul sezonului al doilea al serialului, adică în următoarele luni ale lui 2010. Acţiunea acestor cărţi se va petrece în perioada imediat următoare transformării în vampiri a lui Stefan şi Damon. Ideea i-a venit autoarei de la o afirmaţie a lui Stefan: Elena, I have a hundred and forty-five years worth of a story to tell you. And I promise I will tell you everything.

Deci pregătiţi-vă de poveste: Jurnalele lui Stefan, volumele I-III!

Se pare că editura Leda o să continue seria surprizelor la nesfârșit, motiv de bucurie pentru toți iubitorii de cărți cu vampiri.

| diana56260 a răspuns:

The vampire diaries are 2 volume, iar la toamna va aparea si al 3-lea