| dyana99 a întrebat:

Imi puteti spune cateva deosebiri intre lilieci si pasari?

7 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

Liliecii sunt mamifere.

| Snowclaw a răspuns:

Liliecii nu au pene
nu au cioc ci botic
au degete la aripi
dorm cu capul in jos
beau sange
sunt mai draguti

| IonutAxi a răspuns:

Liliecii dorm cu capul in jos
Dorm ziua si noaptea zboara

| thegatekeeper a răspuns:

Liliecii sunt singurele mamifere care zboara, spre deosebire de pasari, care au corpul acoperit cu pene, nu cu blana.
Liliecii nu vad, ci se ghideaza in zborul lor folosind anumite unde care se lovesc de obiectele din calea lor si apoi sunt receptionate de catre acestia, astfel incat sa se poata orienta in spatiu.
Asta este tot ce imi amintesc acum.

| MoNyKa66 a răspuns:

Lilieci sunt mamifere, pasarile nu.
Lilieci ziua dorm rai noaptea vaneaza, depinde ce fel de liliaci sunt.Chiar este si o floare care se numeste asa.Pasarile nu dorm ziua in afara de Bufnita(ea e singura pasare care doarme noaptea, dar mai sant si altele de genul asta).Ei au un singur lucru in comun cu pasarile, "Zboara".
Dar alte lucruri nu.Ei pot manca si insecte, dar si pasarile mai mananca dar rar...

Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| WhiteRoze a răspuns:

In primul rand ca liliecii sunt mamiferi, iar pasarile nu. de aici rezulta ca pasarile fac oua, pe cand liliecii nasc pui vii. apoi pasarile au pene, pe cand aripile pasarilor sunt alcatuite dintr-o membrana subtire. liliecii dunt toti creaturi nocturne, pe cand la pasari, majoritatea sunt diurne (adica vaneaza ziua, nu noaptea, ca liliecii). pasatile au un vaz dezvoltat si se bazeaza pe el atunci cand se deplaseaza, pe cand liliecii se deplaseaza prin ecolocatie, adica scot niste fluieraturi atunci cand zboara, iar undele transmise se lovesc de corpul din fata lor (daca e unul), avertizandu-i astfel pe lilieci daca e ceva in fata lor sau nu. liliecii dorm cu capul in jos, pe cand pasarile, din cate stiu eu, nu.
sper ca sunt destule difirente si ca am putut fi de folos.

| AdeeXd a răspuns:

Daca nu ma insel esti clasa a sasea la lectia... liliacul happy. Eu astazi l-am invatat despre el si uite ce stiu:Liliecii sunt mamifere iar pasarile nu. ei emit sunete ascutite numite ultrasunete ce se lovesc de obiecte si se intoarce inapoi la urechea liliacului cand intalnesc un obstacol, liliecii au degete cu gheare atat la membrele posterioare cat si la cele anterioare spre deosebire de pasari care au numai la cele anterioare. Liliecii sunt pasari nocturne ( actoneaza noaptea si ziua dorm) iar pasarile diurne( majoriatea). Liliecii au urechi cu pavilioane mari iar pasarile doar 2 orifcii auditive. Fiind un animal insectivor prezinta dentitie alcatuita din 44 de dinti: incisivi masele(ascutite) canini(conici). Pasarile au cioc iar liliacul are bot. Este unu dintre putinele mamifere zburatoare! Te-am pupat sper ca ti-am fost de folos. Sa imi spui ce nota ai luat pe aceasta temaa!