| Anna_5321 a întrebat:

TPU! Va rog sa ma ajutati cu un exercitiu la tama de la romana, si va rog fara raspunsuri gen " rezolva-l singura" pentru ca am incercat sa il rezolv inainte de a posta intrebarea! Ms anticipat celor care ma vor ajuta si Funda!

Se da fraza urmatoare, trebuie sa delimitez propozitiile din ea:

"Eu, fiind ascuns in camara, cum aud unele ca aceste, iute ma sui in pod, umflu pupaza de unde era, sai cu dansa pe sub streasina casei si ma duc de-a dreptul in targul vitelor s-o vand, caci era tocmai lunea, intr-o zi de targ."

Răspuns Câştigător
| dot a răspuns:

Eu, fiind ascuns in camara, 1/ cum aud unele ca aceste 2/, iute ma sui in pod 1/, umflu pupaza de unde era 3/, sai cu dansa pe sub streasina casei 4/ si ma duc de-a dreptul in targul vitelor 5/ s-o vand 6/, caci era tocmai lunea, intr-o zi de targ 7/

happyhappyhappy ai incredere

4 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Eu, fiind ascuns in camara... iute ma sui in pod - 1
cum aud unele ca aceste - 2
umflu pupaza de unde era - 3
sai cu dansa pe sub streasina casei - 4
si ma duc de-a dreptul in targul vitelor - 5
s-o vand - 6
caci era tocmai lunea, intr-o zi de targ. - 7

| alexxy_8614 a răspuns:

SI u ai lectia astalaughing eu am avut tema asta pentru azi pff daca vedeam iti ziceai app d unde esti?

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Duda, du-te cu ea la scoala si zi ca nu ai stiut sa o faci pentru ca degeaba iti zice cineva cum sa o faci sau sa iti dea rezolvarea si tu sa nu intelegi si sa postezi de 20 de ori aceeasi chestie pentru ca nu intelegi I don't want to see ohh please stop it...pss. se scrie tema happy

| anonim1808 a răspuns:

/eu fiind ascuns in camara/cum aud unele ca aceste/iube ma sui in pod/umflu pupaza de unde era/sai cu dansa pe sub streasinacaseo/si ma duc de-a dreptul in tsrgul vitelor s-o vand/caci era tocmai lunea, intr-o zi de targ/

happy