| Zerg a întrebat:

Buna tuturor. Am nevoie de putin ajutor.
Dupa ce s-a vorbit de marea petrecere de haloween de la scoala 2 luni. acum o saptamana s-a anulat. Dar stati! Traim in Romania, si acum 30 de minute m-a sunat dirigintele si maine trebuie sa merg la petrecerea care tocmai a fost anulata dar pana la urma tot are loc. Buuuuun. Nu am nimic pregatit...nu sunt fata, deci nu prea am farduri si bla bla bla. Intrebarea mea, este cum as putea sa imi fac fata cat de cat mai palida...nu vreau sa fiu alb ca varul; doar putin mai alb, mai palid. De restul "costumatiei" am eu grija.
Nu am chef de raspunsuri de 2 lei si 35 de bani, daca stiti o modalitate care sa nu implice spanzurarea, etc. ma puteti ajuta. Daca nu...sanatate la neamuri.
Multumesc anticipat.

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Poți să cumperi talc pentru copii mici sau chiar făină albă, și să te dai pe față cu așa ceva.

| Zerg explică (pentru MMihai):

Probabil voi incerca cu talc. Ca din cate stiu eu, cu faina nu e chiar asa bine. Daca ajung sa o inhalez, nu e bine, este si o boala, denumita boala brutarului (nu ca as fi unul), care se face atunci cand faina ajunge in bronhiole. Voi incerca deci cu talc. Multumesc happy

| Brigaela a răspuns (pentru Zerg):

Talcul este mult mai periculos daca ajunge in bronhiole. Pneumonia cu talc este mortala.

| MMihai a răspuns (pentru Zerg):

Nu trebuie să inhalezi nici talc și nici făină.
Pui puțin pe o farfurie sau pe un carton. Cu o bucată de vată // ca pămătuful de la bărbierit // dai pe față și ți gura închisă.
Că tu vrei să te murdărești cu ceva alb pe față, nu să inhalezi sau să înghiți acel praf alb.
Poți să cumperi de la chimicale, dacă vând oxid de zinc vrac, 50 cel mult 100 de grame de oxid alb de zinc.
După ce termini cu prosteala, trebuie să te speli foarte bine pe față.
Nici nu pricep de ce vrei să te mânjești cu ceva alb pe față, dar nu comentez.
Tu trebuie să te distrezi acolo și nu să ai un aspect cadaveric și să fugă fetele de tine!

| Zerg explică (pentru MMihai):

De ce vreau sa ma murdaresc cu ceva alb...pai toata lumea trebuie sa vina "mascata". Si eu am aflat de la diriginte ca sunt in echipa de organizare. Fss..deci nu prea pot sa vin in camasa...sau la costum.

| DerFinne a răspuns:

Salut! in intrebarea ta spui ca nu detii farduri deoarece nu esti fata, dar te-ai gandit sa te duci la o fata ii ceri imprumut? distractie placuta la petrecere

| Zerg explică (pentru DerFinne):

Nu stiu daca am timp. e 10:40 noaptea si maine trebuie sa fiu de dimineata acolo, cu organizarea...bla blah. Dar, este si asta o optiune. Multumesc!

| ℓαυrıtα a răspuns:

Cauta prin fardurile mamei si intreab daca le poti folosi

| Zerg explică (pentru ℓαυrıtα):

Am cautat, dar nu prea este mare diferenta intre culoarea pielii mele si culoarea fardului. Adica nu prea se vede nici o diferenta.

| ℓαυrıtα a răspuns (pentru Zerg):

Chestia e sa nu intinzi prea mult pentru ca se duce culoarea

| Zerg explică (pentru ℓαυrıtα):

Hihi...nu prea ma pricep la farduri...pana maine dimineata daca mai incerc mult sa ma fardez, cred ca ii voi speria pe toti la cum voi arata. laughing

| ℓαυrıtα a răspuns (pentru Zerg):

Mai bine vei avea costumul si mai infricosator

| Zerg explică (pentru ℓαυrıtα):

Voi vedea ce voi face. Oricum, apreciez ajutorul tau.

| ℓαυrıtα a răspuns (pentru Zerg):

Multumesc, eu ti-am spus asta pentru ca a mai incercat cineva si a aratat super, ce bine de tine ca la mine la scoala nu se organizeaza Halloweenu-l.

| Hanea_Andrei_1988 a răspuns:

Pasta de dinti si esti alb ca varu'!

| Zerg explică (pentru Hanea_Andrei_1988):

Cum sa nu..ma dau cu pasta de dinti pe fata.