| ZapaciLaa a întrebat:

Care e cea mai grea limba de vorbit din lume?

Răspuns Câştigător
| I'm just me a răspuns:

Depinde, fiecare e grea in felul ei. cea mai grea e romanabig grin

98 răspunsuri:
| phantom123 a răspuns:

Ce aveti ma cu japoneza? Stiu ceva japoneza, mi se pare grea doar din punct de vedere a scrisului. Nici germana nu e asa de grea cum pare. In opinia mea cele mai grele sunt finlandeza, araba, inuita (eschimoasa).

| cosmin_6151 a răspuns:

Va spun eu care sunt...si stati linistit ca m-am documentat foarte bine...prima cea mai grea limba din lume este sanscrita care nu mai este o limba vorbita.pe locul doi este chineza doar din punct de vedere al pronuntiei iar a treia chiar daca nu va vine sa credeti este romana

| deya_5805 a răspuns:

Asta depinde de cine o vorbeste,de exemplu: limba spaniola este grea pentru arabi, si usoara pentru romani, franceza este grea pentru japonezi, si usoara pentru greci, dar cea mai grea limba este limba arabeasca.

| Cuarțcalcitcalcopirită a răspuns:

Cea mai grea limbă din lume este limba bască, care se vorbește în regiunea Țării Bascilor. Nu se înrudește cu nici o altă limbă (este o limbă izolată), și pare să dateze din Epoca de Piatră, lucru dovedit de unele cuvinte ca și „haitzoa", care înseamnă cuțit, și „haitz", care înseamnă piatră (pe atunci, cuțitele erau, bineînțeles, din piatră.).
Mai jos, aveți niște exemple de limbă bască.
„Euskararen egiazko misterioa iraupena da, ez jatorria."
Citat de Koldo Mitxelena
„Aldi horren hasiera, berreraikitze lanen bidez ezagutzen dugu"
O propoziție
Și limba asta se vorbește în Europa!

| rafinat a răspuns:

Ceha,rusa,japoneza,chineza.Cam astea.

| ferrari a răspuns:

Romana, cu siguranta pentru ca are o gramatica foarte incarcata!
big grin

| mircea_9406 a răspuns:

Depinde de criterii:de exemplu la capitolul gramatica poloneza e cea mai grea limba, din pct de vedere al scrisului japoneza, din punct de vedere al pronuntiei coreana

| mihaela69 a răspuns:

Eu si amicul meu credem ca israeliana este o limba destul de grea la fel ca africana, araba, islandeza, eschimosa, indiana si maghiara etc. iar usoare ar fi:engleza, franceza, spaniola, italiana, germana si rusa.

:

| CH_Denii_2000 a răspuns:

Printre limbile grele e coreeana. Iți și spun de ce. Pentru ca ei la " hangur " au douā litere a câte o litera de a noastrā. Și, ei se însemneazā prin desene specifice limbii. Nici o limbā nu poate sa nu se învețe. Japonezii sau chinezii pot învāța românā, dar îți trebuie rābdare, timp și plācerea de a învața acea limbā. Oamenii spun cā românii nu pot învața coreeana cā cicā " e grea" dar, eu cum am putu sā o învāț. Eu îți spun sā înveți limba care îți place. Indiferent daca ceilalți spun cā e grea. Fiecare cu plācerea lui. Pup