| HaruhiFujioka a întrebat:

Care este cea mai grea limba(de vorbit) din lume? Dar cea mai usoara?

Răspuns Câştigător
| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Chineza, deoarece este foarte greau să citești din semne, la fel și să spui alfabetul.
Ușoară presupun că este engleza.De ce? Deoarece gramatica nu este așa de "îmbârligată" ca și la noi.

| N'Electro_Ianis_1971 a răspuns (pentru ɐɹıʌןǝ):

Tu zici ca e chineza deoare ce este scrisul ala ciudat.Dar este o limba usoara si stiu din proprile experiente deoare ce am fost in china 2 ani si in jumatate de an am invatat aproape perfect chineza.Dar cea mai grea limba din lume e romana! Ti se pare ca e usoara deoare ce te-ai nascut in Romania si sti limba perfect.Dar daca ai fii un strain ti-ar lua un an numai sa poti pronunta literele :ă ș ț î. Stiu un om care a stat 6 ani in Romania si nu prea stia sa vorbeasca deloc. Sa vezi ca in alte tari strainii considera cea mai grea limba din lume.

8 răspunsuri:
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Depinde, fiecare e grea in felul ei. Cea mai grea e romana.Pentru noi, romani toate limbile sunt grele si pentru un francez de exemplu e greu sa vorbeasca romana!

| BlueBolty10 a răspuns:

Romana e cea mai grea, iar engleza cea mai usoara de aceea romana o vorbom doar noi si engleza e universala.

| Gabriella_5022 a răspuns:

Ma nu stiu care e cea mai grea. dar cert e ca engleza nu e cea mai usoara. iar un studiu arata ca japoneza a intrecut limba engleza la capitolul "universal". nu tot ce stim noi e si adevarathappy

| Gabriella_5022 a răspuns:

" In ultimii trei ani, blogosfera a gazduit mai multe postari in limba japoneza decat in engleza, arata un studiu Technocrati, citat de eMarketer."

| lolam a răspuns:

Chineza; englezalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca chineza e grea. dar nu cea mai grea si cea mai usoara mi se pare romanalaughing

| STEFY_3195 a răspuns:

Romana