| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

219 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place foarte mult numele thalia imi place cum suna si nu e nici chiar feminin dar nici de baiat nu e dar e de fata iar de baiat alex imi place mult cum suna si e dragut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu. cel mai frumos este numele"Delia"
fiindca este persona ce o iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laura pentru ca e numele mamai mele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos nume este Rosette

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vreau sa stiu care nume este cel mai frumos din lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este Maria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fata Maia, iar pentru baiat Eduard-Bogdan-Lucian-Valentin-Laurentiu-Ionut-Marian... sunt nume frumoase, speciale, placute la urechehappy sper ca ti-am fost de ajutorkiss Va urez o zi buna si mult surfing pe net :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmina, dupa parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paul...nu stiu dc dar imi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Victoras cel mai frumos nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catalina este cel mai frumos nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place mirabela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valentin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elena deoarece e numelemeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele meu este "Livia"... Imi place foarte mult nu doar ca este numele meu, dar si ca are un sunet placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fernando

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nume de baiat Georgian, Nicolas si de fata lacramioara, madalina.

de ce îmi plac pur si simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da desigur cel mai frumos nume este Mihaela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Justin biber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este smilei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mie imi place:de fata: Karina, Iasmina, Lorena si de baiat: Lukas, alex, Matias

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dina e un nume superrrrrrr pe mine ma cheama dina si am 6 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diego e cel mai frumos nume pentru ca sunt multi fotbalisti si baieti frumosi cu numele asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place mult nume de fata alina si gloria iar de bbaieti imi plac sergiu si rafael

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca numele lavinia este frumos sau irina un nume la fel de frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lorena sau andra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adelina love struckxxxxxxxxxxx

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iulia este frumos. Lacamioara e de tzaranca, camelia de naspa suna a ****

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valeria ce inseamna
aaaaaaaaa