| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

218 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos nume de fata este ANDREEA iar de baiat este Cristi.Deoarece imi plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca numele fiecarui este frumos-si mie imi place numele meu Katalina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Danu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nume de fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap pararea maea cel mai fumos nume este ana and andreea deoareceaste imi plaaaaakkkk mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un nume foarte frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga stelinela eu cred ca cel mai frumos nume este Danu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maria-Magdalena
pentru ca e cel mai drzgutz nume pe care l-am auzit pina acum si e destul de original fata de alte nume de fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ahmet mohamet corfamet alexandru este frumos este numele meu m-am nascut in turcia si de fata nicoleta este dragostea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ca Amalia este un nume foarte frumos si suna foarte fain si bine ii suuper cool:Amy, ama ca porecla:X:X:X::X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dariaa` de0arece este numele meu`.love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate numele sunt frumoase in felul lor, deoarece inseamna fiecare cate ceva.Pentru noi cel mai frumos nume (baiat-fata)este numele nostru! Nu-i adevarat! Toate nume sunt frumoase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diana deoarece suna frumos si melodios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corado catani e cel mai tare cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele care imi place cel mai mult e anda ca e numele la o fata si imi place de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place numele Anda ca e numele la o cantareata si imi place de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iulia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teofana este foarte frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu st dar cel mai urat nume mi-se pare marietadevil)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ANASTASIA deoarece:1e al meu, 2reprezinta o fiinta blinda sincera educata marinimoasa fericita feerica luminoasa... 3inseamana reinnastera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vlada, pentru ca e o curva, si e iubita prietenului meu Costeasi Andrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine cel mai frumos nume este Anisoara pentru ca am o vecina care poarta acest nume si da dovada ca numele ise potriveste comportamnetului si infatisari... cel mai frumosnume este cel acre te reprezinta fizic si moral. parerea mea!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sabrina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Otilia, recent mi s-a nascut o nepotica si au numit-o asa, si inca ceva neobisnuit Onorina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi plac astea: mellyssa menediss, jessica, jenifer, anastasia(pentru. fete) si pentru baieti : antonio, nicholas, mathew, jake, robert

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina. deoarece este numele meu rostirea lui are presimtirea de o voce de cristallove struck:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este IZABELA, NICOLETA mumoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar mie Luca mi se pare cel mai frumos