| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

218 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare prosteasca! Toti vor spune ca numele lor sau numele celor dragi e cel mai frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume de fată după părerea mea este Beatricia, Patricia, Veronica si Daniela, deoarece eu am 2 surori gemene ele acum au cîte 5 luni se numesc Betricia si Patricia, numele Veronica e a surorei mele mai mari si Daniela este numele meu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca alexandra si adelina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume e dumneyeu sau isus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marian- cel maaaaaaaaaaai frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma numesc Iana Simona Maria Elena si numele meu preferat este maria pentru ca asa a chemato pe strabunica mea si ca acest nume il poarta Maica Domnului.Maria inseamna iubita, stea de mare, mare a amaraciunilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume de fata este camelia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele meu este ALEXANDRA VIOLETA... mi se pare mirobolant...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandra pest

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madalina-Eliana este cel mai frumos nume :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandru de ce? pentru ca e al meulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Victoria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume din lume este Aida deoarece da senzatia de un nume unic frumos gingas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele stelinela, este un nume ca de stele, dar glumesc e un nume extraordinar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place numele dalinda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabriela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se pare ca cel mai frum nume de fata este Laura si cel mai frum nume de baiat este Andrey

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place numele Arisha si Xenia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sandu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alyna:X viata mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea toate numele sunt frumoase, chiar daca voua va convine sau nu. fiecare nume are semnificatia lui si acel nume prezinta persoana din viitor. Orice ati crede voi asta este realitatea deci soarta. b-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumus
nume de baiat este
doryn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume cred ca este stefania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anastasia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista cel mai frumos nume, fiindca toti suntem oameni si nu meritam sa fim jigniti cu numele nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume cred ca e cel ce-ti place tie dar mie imi place mult maya pentru ca suna foarte simpatic... si in plus nu e prea intalnit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fu camelia numi place acest nume mie im place numele cel mai frumos aurica ca este cintic despre aurica am dreptate sau nu