| Joe003able a întrebat:

Cate saptamani are anul scolar 2011 2012? Si gate >zile? Funda promit!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Joe003able!
(1) Anul scolar 2011-2012 are 36 de saptamani de cursuri, insumand 177 de zile lucratoare.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), se stabileste:
a) Pentru clasele terminale din invatamantul liceal, anul scolar are 37 de saptamani, din care durata cursurilor este de 33 de saptamani, 4 saptamani fiind dedicate desfasurarii examenului national de bacalaureat. Cursurile claselor terminale se incheie la data de 1 iunie 2012.
b) Pentru clasa a VIII-a, anul scolar are 36 de saptamani, din care durata cursurilor este de 35 de saptamani, o saptamana fiind dedicata desfasurarii evaluarii nationale. Cursurile claselor a VIII-a se incheie la data de 15 iunie 2012.
c) Pentru clasele din invatamantul liceal - filiera tehnologica, cu exceptia claselor terminale, durata cursurilor este cea stabilita prin planurile-cadru de invatamant in vigoare.
d) Pentru invatamantul special - clasele a IX-a-a XI-a, ciclul inferior al liceului, filiera tehnologica, durata cursurilor este de 37 de saptamani, insumand 182 de zile.
e) Stagiile de pregatire practica pentru care au optat absolventii ciclului inferior al liceului, filiera tehnologica, cuprind 720 de ore care se desfasoara in perioada propusa de unitatea de invatamant organizatoare si aprobata de inspectoratul scolar, conform structurii anului scolar, cu respectarea vacantelor.
f) Pentru invatamantul postliceal (scoala postliceala si scoala de maistri), durata cursurilor este cea stabilita prin planurilecadru de invatamant in vigoare.
Anul scolar 2011-2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:
Semestrul I
Cursuri de luni, 12 septembrie 2011 până vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22-30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.
Vacanta de iarna de sambata, 24 decembrie 2011 până duminica, 15 ianuarie 2012
Semestrul al II-lea
Cursuri de luni, 16 ianuarie 2012 până vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara de sambata, 7 aprilie 2012 până duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri de luni, 23 aprilie 2012 până vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara de sambata, 23 iunie 2012 până duminica, 9 septembrie 2012
In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
joi, 1 decembrie 2011 - Ziua Nationala a Romaniei;
marti, 1 mai 2012 - Ziua Internationala a Muncii;
luni, 4 iunie 2012 - a doua zi de Rusalii.
Saptamana 2-6 aprilie 2012 din semestrul al II-lea este saptamana dedicata activitatilor extracurriculare si extrascolare, avand un orar specific.
Tipurile de activitati care se organizeaza in saptamana mentionata ma sus, modalitatile de organizare si responsabilitatile se stabilesc in anexa care face parte integranta din prezentul ordin.
Tezele din semestrul I al anului scolar 2011- 2012 se sustin, de regula, pana la data de 30 noiembrie 2011.
Tezele din semestrul al II-lea al anului scolar 2011-2012 se sustin, de regula, pana la data de 25 mai 2012.
Mai multe citește aici http://www.dreptonline.ro/......1_2012.php
O zi cu zâmbet să ai!

2 răspunsuri:
| JoeTPU a răspuns:

Vezi pe net!

| dodo1530 a răspuns:

Cauta programa pe net!