| Floricell_4708 a întrebat:

Ce combinatie de taste trebuie sa folosesc ca sa scriu cu diacritice?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

CUM SCRII CU DIACRITICE !
Start > Control Panel > Click pe change keyboards or other input methods > Click Change Keyboards > Click Add > Cauti Romanian (Romania) > Keyboard > bifezi Romanian (Legacy) ...Enjoy !
Acum pentru a comuta rapid între cele doua limbi, depinde de care vrei sa o folosesti, , poti folosi combinatia ALT + SHIFT.
Bafta !

6 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Alt + Shift. Asta dacă ai selectat o limbă în plus din Control panel.

| TheUnikBiby a răspuns:

Trebuie sa ai setata limba calculatorului pe Romana.Cauta pe undeva sus sau jos in colturile din dreapta si bifeaza aceasta optiune.

| ταξιδιώτης a răspuns:

In bara de activitati(jos dreapta) schimbi din EN in RO

| Kittynna a răspuns:

Tot ce e langa enter si shift. Dar trebuie sa ai setat pe limba română.

| MeGustaaa a răspuns:

Jos ai un pătraţel EN sau RO daca ai EN dă pe RO iar dacă ai Ro direct vezi la tastatură ai parantezele, punctele etc dai pe ele şi îţi apar diacriticele

| enamel a răspuns:

Alt+Shift