| xCascavaalProblemex a întrebat:

Ce e ala WiFi?

Fundita :* happy

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi

http://www.evomag.ro/vizualizare_cuvant.php?idcuvant=164

Toate cele bune.

| CristianCRS a răspuns:

Wi-Fi este o tehnologie populara care permite unui dispozitiv electronic sa faca schimbul de date fără fir (prin unde radio) cu o rețea de calculatoare, alte dispozitive, inclusiv conexiuni de internet de mare viteză.

| JustRoxanne a răspuns:

WiFi= Wireless

| boss97 a răspuns:

Wi-fi este o cenexiune de internet fara fir cu care o poti accesa cu un psp telefon toate dotate cu aceasta aplicatie, ca un fel de server de pe care intri pe net dar fara fir.

| 4l3xu7zu a răspuns:

WiFi = o tehnologie prin care te conectezi la retele de internet selectezi tu care ( conectarea merge doar la calculatoarea si merge de la distanta )

| alexmovila a răspuns:

Wirelles. daca un telefon are aplicatia WiFi se poate conecta la un anumit wirelles(selectezi tu), deci pe scurt
WiFi=Wirelles

| KATA126 a răspuns:

Numele obisnuit al unei tehnologii wireless(fara fir) populare folosita in retelistica, telefoane mobile, jocuri video si altele, tehnologie suportata de aproape toate PC-urile moderne si majoritatea consolelor de jocuri.
Un dispozitiv electronic care are integrata aceasta tehnologie (un PC, consola de jocuri, telefon mobil, MP3 player, sau PDA) se poate conecta la Internet atunci cand se afla in raza unei retele wireless conectate la Internet. Raza de acoperire a unuia sau a mai multor puncte de acces interconectate (hotspot), poate varia de la aria unei camere, pana la mai multi kilometri patrati acoperiti prin zone de acces care se intrepatrund.

| oviptu a răspuns:

Wi-Fi sau Wireless este o retea fara fir de internet prin care poti conecta orice dispozitiv ( telefon, PC, tableta) care dispun de aceasta chestie. Astfel, poti avea internet oooooriunde! big grin
Funda? big grin