Ce faci in weekend? Hai la Campionatul European de Baschet 3x3!

Pentru a treia oară în istorie România va găzdui FIBA 3x3 Europe Cup – turneul final al Campionatului European de Baschet 3x3, eveniment care se va desfășura la București, în perioada 14-16 septembrie și va fi găzduit de către Circul Metropolitan.

Este pentru prima oară în istoria acestei discipline olimpice când un eveniment se desfășoară într-o arenă de circ, iar spectacolul gândit de organizatori va include o premieră și pentru sportul românesc: echipele vor fi prezentate în cadrul unor proiecții 3D pe suprafața de joc, la fel ca în NBA, liga profesionistă nord-americană.

Cele mai bune 24 de echipe din Europa (12 la feminin și 12 la masculin) își vor disputa supremația în cadrul unui eveniment care include, pe lângă meciurile de baschet, numeroase momente de entertainment. Artiști ai Circului Metropolitan, majoretele de la Dracula’s Girls precum și celebra trupă italiană de freestyle DaMove Crew vor evolua în pauzele dintre meciuri.

Spectatorii vor beneficia de distracție nu doar în arenă ci și în zona fanilor, care va fi amenajată pe holurile Circului Metropolitan din București. Zona de jocuri pe calculator și console, street food, concursuri cu premii și magazinul fanilor își așteaptă vizitatorii de toate vârstele pe parcursul celor trei zile de eveniment.

Naționalele de baschet 3x3 ale României vor lupta din nou pentru gloria europeană după ce în 2014 băieții cucereau aurul, iar în 2016 era rândul fetelor să obțină medalii, de această dată de argint. Băieții vor juca meciurile din grupă vineri, 14 septembrie, în timp ce fetele vor evolua sâmbătă 15 septembrie. Ziua de duminică este rezervată meciurilor eliminatorii.

Baschetul 3x3 a fost inclus în 2017 pe lista disciplinelor olimpice, urmând să debuteze la ediția Tokyo 2020 a Jocurilor Olimpice.

INTRAREA LA EVENIMENT ESTE LIBERA!

3 răspunsuri:
| PisicutzaCenusie a răspuns:

Super.

| Kerre a răspuns:

Hmm, baschet?

| DoarAlin a răspuns:

Nu.