| anonim_4396 a întrebat:

Ce ştiţi despre dermabraziune?
Rezultatele sunt de lungă durată?

2 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Procedura de dermabraziune este o alegere eficienta pentru probleme ale pielii mai profunde, cum ar fi indepartarea unor tatuaje, cicatrici ale unei acnee severe, riduri mai adanci. Nu este o metoda la fel de eficienta in cazul cicatricilor produse de arsuri sau semne din nastere.
Perioada de recuperare in cazul tratamentului de dermabraziune este de aprozimativ 7 pana la 14 zile. Efectele secundare ale dermabraziunii sunt considerabil mai multe si mai riscante: roseata excesiva, umflare, arsuri ale pielii, sangerare, durere, infectie, cicatrizare inestetica, largirea porilor. Tonalitatea rozie a suprafetei tratate se va estompa in aproximativ 3 luni, astfel incat sa nu mai poate fi deosebita de suprafata de piele netratata.rezultatele substantiale ale procedurii de dermabraziune sunt vizibile abia dupa 3 pana la 6 luni de la aplicarea tratamentului (sunt necesare cel putin 10 zile pentru ca pielea traumatizata sa formeaza o crusta fina si aceasta sa cada, pentru a permite formare de celule noi, mai ferme si vindecarea). Insa efectele sale au o durata de pana la cativa ani.Riscurile dermabraziunii:
Efecte secundare / efecte adverse temporare:
• cicatrici;
• roseata accentuata (de obicei dispare in 6-12 saptamani);
• umflarea usoara a fetei;
• inflamatie;
• infectie – in functie de profunzimea dermei supusa procedurii;
• aparitia unei acnee usoare sau microchisturi pe suprata pielii (pot fi tratabile cu antibiotice sau tretinoina – vitamina A);
• hiperpigmentarea pielii (de obicei apare in urma expunerii la soare in primele saptamani dupa procedura);
• cresterea sensibilitatii la razele solare;
• mici deficiente si disconfort in ceea ce priveste vorbitul si masticatia.
• furnicaturi, senzatii de fierbinteala sau mancarime;
• posibilitatea de formare a unei cruste (nu trebuie indepartata);
In cazul unei proceduri neefectuate corespunzator, dermabraziunea poate cauza linii vizibile ale tratamentului, textura iregulata a pielii, pete permanente luminoase sau intunecate ale pielii, leziuni vasculare, sensibilitate permanenta la expunerea solara si cicatrici inestetice.
Posibile complicatii:

• cicatrici- riscul este cu atat mai mare cu cat procesul de dermabraziune este efectuat mai in profunzime (in special in zonele osoase) sau au fost administrate indelung tratamente cu tretinoina pentru acnee; cicatricile cheloide sau hipertrofice pot fi estompate cu injectii speciale cu steroizi;
• roseata prelungita/ permanenta;
• depigmentarea accentuata a pielii;
• vatamari ale tesutului datorita inghetarii excesive a stratului de piele (atunci cand se foloseste spray-ul criogenic);
• infectie (rar) – se administreaza pre-operator un antibiotic daca se trateaza zona din jurul gurii sau intreaga fata;
• puncte albe – se pot dezvolta la nivelul zonei tratate, pot fi indepartate cu un sapun abraziv sau pot necesita indepartarea chirurgicala;
• largirea porilor din zona tratata –de obicei porii revin la marimea naturala odata ce umflaturile se retrag;
• schimbarea permanenta a texturii pielii (nenatural de fina si sensibila);
• herpes (cauzat de febra) – in cazul persoanelor predispuse la infectii herpetice frecvent (se administreaza medicatii antivirale);
• subtierea pielii este o consecinta ce se poate dezvolta si poate fi tratata cu creme cu cortizon sau injectii care sa ajute pielea sa revina la starea sa normala.