| RedLove a întrebat:

Charlie si fabrica de ciocolata de Ronald Dah
Trebuie sa fie o carte "delicioasa", cel putin dupa titlu, nu? Oare despre ce-o fi? Scrie 3 posibile scenarii ale cartii, plecand de la numele personajului si fabrica de ciucolata. Dau funda si rog sinceritate

3 răspunsuri:
| TarkaN a răspuns:

Pai este si un film e superb poti sa-l cauti asa e numele charlie si fabrica de ciocolata

| RebecaTheNinjaGirl a răspuns:

In carte este vorba de un copil sarac numit Charlie. El traia intr-o casuta mamarata la marginea unui oras impreuna cu mama si tatal lui si parintii acestora care sedeau mereu in pat neputand sa se ridice.
In fabrica de ciocolata Wonka, marele Wili Wonka a inventat guma care nu-si pierde gustul, ingetata care nu se topeste la soare si multe altele, dar intr-o zi niste spioni de la alte magazine au venit sa fure retetele minunate ale d-lui Wonka. Dansu a decis sa inchida fabrica de tot.
Dupa multi ani dansul a decis sa faca 5 bilete de aur pe care sa le ascunda in batoate diferite. Astfel fabrica era deschisa doar pentru cei 5 norocosi si insotitorii lor. Dupa ce s-a aflat de acestea, rafturile cu ciocolata wonka erau golite instantaneu.
Charlie primea cate un baton de ziua lui, iar acela era singurul baton pe an.
Cand a primit batonul de ziua lui, nu a gasit nimic, dar bunicul sau Joe i-a dat ultimii lui bani pentru baton, dar nici tunci nu a gasit vreun bilet, dar baiatul a gasit un dolar pe jos asa ca s-a dus sa-si mai i-a 2 batoane pentru ca ii era foarte foame. Spre norocul lui a gasit biletul de aur.
Cei 5 norocosi si insotitorii lor ( 4 copii si parintii lor + Charlie si bunicul Joe care s-a ridicat din pat special pentru fabrica. Domnul Wonka i-a asteptat pe oaspeti cu fel de fel de surprize, dar i-a mai si pus pe copii la incercari. Se duceau unul cate unu ( aratau ca nu sunt demni de premiul urias de care le tot vorbea fabricantu de ciocolata) pana cand a ramas doar Charlie. Acesta a castigat ca premiu fabrica de ciocolata. Iar toata familia lui si el s-au mutat acolo si u ramas fericiti.
Sfarsit!

P.S. mai e si vol 2 ''Charlie si marele ascensor de sticla" care e si mai frumos decat vol1

| Denissa_6338 a răspuns:

Charlie si fabrica de ciocolata este un film, iar in film era vorba depre niste intamplari pe care le au 5 copii ( inclusiv Charlie- personajul principal ) cand castiga o vizita la acea fabrica. poti cauta pe net mai multe informatii despre film si asa poti sa vezi si ideea cartii big grin