| NemNUZ a întrebat:

Cine imi da si mie informatii despre Cehia in evul mediu? Dau funda

Răspuns Câştigător
| marialarysa a răspuns:

Strămoșii cehilor sunt slavii. Poporul ceh a trăit mult timp sub stăpâniri străine. În secolul XVI, anul 1526 poporul ceh intră sub stăpânirea Imperiului Habsburgic (Ferdinand I, Rudolf al II-lea). În 1918 Cehia își proclamă independența apoi se unește cu Slovacia într-un nou stat: Cehoslovacia. În 1938 aceasta cedează Ungariei, Ucraina subcarpatică. În perioada interbelică, Cehoslovacia este anexată la Germania nazistă și este eliberată de aliați la sfârșitul celui de-al doilea război mondial. În 1968 este ocupată de URSS. Regimul comunist este înlăturat în 1968. Funda?