| Baiaaanca a întrebat:

Cine se pricepe la chimie, si imi poate explica reactiile chimice.Nu le inteleg de loc, plus ca o sa ma duc si la un concurs de chimie.

5 răspunsuri:
| madaluhsha a răspuns:

P0y reactiile chimice sunt de 4 feluri : -de combinare; -de descompunere; -de inlocuire; - de dubla inlocuire. De combinare=>in care 2 substante simple sau compuse se combina intre el formand un singur produs de reactie.
De exemplu 2h2+O2 =2H2O. De descompunere => o substanta compusa se descompune in 2 sau mai multe substante. De exemplu MgCO3=>MgO +CO2. De inlocuire=>fenomenul prin care o substanta simpla inlocuieste un element dintr-o substanta compumsa. De exemplu Fe+CuSO4=FeSo4+Cu. De dubla inlocuire =>fenomenul in care 2 substante compuse schimba reciproc cate un element formand alte sunbstante cu proprietati noi. De exemplu : H2SO4+BaCl2=BaSO4+2HCl.Si cam atat, eu le-am intelestongue, sper ca iti va fi de folos, funditabig grinbig grin

| sergiu76 a răspuns:

Aduna atomii de acelasi fel.h2o=2 atomi de hidrogen si unul de oxigen, h2so4=2 de hidrogen, 1 de sulf, 4 de oxigen, e simplu[acid sulfuric]

| FeliciaAndreea1 a răspuns (pentru madaluhsha):

Hey! Daca un element are 2 valente(extongueb, Fe, P, N)pe care o folosesc?