Cum sa organizezi o petrecere speciala?

A inceput luna petrecerilor si cu siguranta ca va veni si randul tau sa pregatesti o serata alaturi de prietenii cei mai buni, inainte si dupa Craciun, sau chiar in seara de revelion.
Daca esti in pana de idei, am adunat cateva pentru tine, si pentru ca seara ta sa fie una fabuloasa.

Nu pregati prea multe feluri de mancare
Less is more, si la acest capitol. Finger food este cea mai buna, sau pregateste ceva la care te pricepi cel mai bine si stii ca nu dai gres.
In materie de deserturi, las-o pe mama sa framante cozonacul, surprinde-ti prietenii cu un fondue de ciocolata cu capsuni sau cu o salata de fructe grandioasa.

Nu trebuie sa-ti lipseasca sampania sau proseco iar pentru cafea, nu uita de zaharul brun, siropul de ciocolata si frisca naturala.

Ai grija ca totul sa fie gata cel putin cu o ora inainte de a suna la usa primul invitat, pentru ca tu sa ai timp sa conversezi cu toata lumea, relaxata, fara sa-ti faci griji ca ai uitat ceva si fara ca mirosurile de mancare sa fie sesizate de un nas fin.
Casa ta trebuie sa fie invaluita doar in arome de scortisoara si parfumuri de calitate.

Fa o selectie muzicala riguroasa
Chiar daca esti fan Depeche Mode sau Kate Bush, asta nu inseamna ca prietenii tai trebuie sa-l suporte pe Dave Gahan toata seara.

Straduieste-te sa nu neglijezi pe nimeni si sa faci conversatie cu toata lumea
Daca esti nefumatoare iar printre invitati sunt si fumatori, in semn de respect pentru tine se vor abtine, dar crede-ma ca nu le este usor. Ar fi foarte placut sa le organizezi o camera pentru aceasta activitate ,,decadenta’’, sau daca nu dispui de asa ceva, macar in balcon, un colt primitor, printre trandafirii tai japonezi.

Pregateste-le un cadou mic
E criza, dar ar fi tare chic ca la plecare sa primeasca fiecare cate un glob de agatat in brad sau o felicitare creata de tine.
Cand se epuizeaza subiectele de discutie, gandeste-te la ceva amuzant – un joc de societate, care sa invioreze spiritele.

Pe ultima suta de metri, nu uita:
-    sa ai suficienta gheata, pentru cocktails
-    sa nu ramai in pana de apa plata si bauturi
-    sa ai pregatite mai multe pahare (din sticla, nimic din plastic, nici farfurii, iar tacamurile trebuie sa fie frumoase, la fel si servetelele) si mici cadouri pentru eventualii musafiri care se trezesc sa vina pe ultima suta de metri.
-    Cel mai important: nu uita sa-ti suni prietenii din timp, pentru ca, la cate petreceri sunt in aceasta perioada, risti sa ramai singura, cu toate pregatirile, si nu vrei sa  lasi tot fondue-ul numai pentru tine.

Petrecere frumoasa si nu uita sa porti cea mai extravaganta toaleta!

2 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Este foarte bine de stiut cum sa te organizezi mai bine pentru o serata speciala.
Cu siguranta am sa tin cont de aceste indrumari. Multumim pentru postare.

| scumpikkk a răspuns:

Eu sunt de parere ca este o organizare excelenta.Bine gandit