| LaviniuA a întrebat:

Cum sunt preturile la targurile de Craciun la voi in oras?
Am auzit ca la Cluj e 60 lei carnatu... cred ca cine il ia, isi pune poza pe Insta cu el.
Aici pe unde sunt eu: vin fiert 5-7 lei, kurtos 20, hamsii 20

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe la Călărași am dat așa : 25 de lei pe o jucărie luminoasă, 20 de lei pe un balon luminos și 30 de lei pe un muțulachi pufos și simpatic. Pe la mâncare recunosc că nu m-am prea aventurat însă dacă-mi mai amintesc bine prețurile care erau afișate pe acolo, parcă un Kurtoș era 20 de lei, ceaiul sau vinul era până în 10 lei și clătitele cu fineti ajungeau undeva până pe la 20 de lei.

| Hubiter a răspuns:

Braila, 1 buc. mititel = 5 lei ( fara paine si fara mustar ), 30 lei/portia de tochitura.

| iulia0514 a răspuns:

Ceaiul e 9 lei, langos 20, vin fiert 13 lei astea sunt preturile în Cluj cam atâta e și în Sibiu și alba, da într-adevăr este cârnaț la 60 de lei dar trebuie sa iei în considerare ce fel de cârnaț e și de cine e produs!

| LaviniuA explică (pentru iulia0514):

Adica e un carnat la categoria premium? laughing Ca daca il cumpar si-l prajesc nu cred ca ma costa 20 lei.

| iulia0514 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu drăguță e carnat din 100% carne și dacă mergi la măcelărie cam la același preț îl găsești sau preferi aia cu 40 % carne cu 50 de lei kilogramul?

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Orice fel de carnat e, tot carnat este. Ca doar nu e de aur. happy

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Acum m-am informatlaughing da este carnat la 60 de lei kilogramul dar este de mistreț eu știam ca de mangalita oricum la noi cel cumpărat din măcelărie de porc e între 40-50 de lei kilogramul acum depinde și de ceea ce conține pe lângă carne happy cu cât e mai putina carnea cu atât e mai ieftin

| Fatamuntilor a răspuns (pentru iulia0514):

Preturile dela targuri /tarabe vor fi mai mari ca in magazine.
trebuie sa isi scoata si chiria
Diferenta e ca la targuri vin si producatori locali cu produse traditionale care binenteles sunt mai scumpe dar si cat se poate de naturale
Carnatii din magazin mi-e si frica sa ma uit la compoztie

| iulia0514 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Știu am prieteni care vând produse la târguri de la ei știu preturile eu am pus link-ul sa vadă cât e la carmangerie!

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Hai că dacă atît e prețul, nu înseamnă că se și cumpără.
Sau crezi că da cineva 90 pe 1 kg de urechi de porc?!? laughing
https://nodverde.ro/......ti-si-joi/
Cred că și-au pus bine numele site-ului, că doar daca te uiți la preturi, ti se pune nod în gît. happy

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Tocmai ca au multe comenzi cum fac nu știu dar nu duc lipsa de clienți și stai liniștit ca ăștia au încă preturi accesibile sunt care vând cârnații cu 70-80 de lei e scump sa trăiești în Cluj happy

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Asta e interesant. Înseamnă că sunt buni cirnatii, daca se cumpără.
E scump daca îți permiți. Că dacă nu, nu te interesează să iei. Cu 60 cît dai pe un kil de cirnatii, poți merge sa măninci bine in oraș, daca ști unde.
Am fost in vara in Cluj. Nu mi s-a părut mai scump ca alte orașe.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru cristi202):

Am dat intre 8 si 9 lei pe 100 si ceva grame de urechi de porc, atat cat sa imi prind pofta.Ambalate,vidate.Nici pe alea nu le gasesc tot timpul.Gata,imi aunge pana la anul!rolling on the floor

| Fatamuntilor a răspuns (pentru iulia0514):

Am aici un magazin,, produs in Bucovina'' Mai iau de acolo cand vreau ceva bun.

| cristi202 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ca sa vezi ce face pofta! laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu nu cumpăr nimic noi suntem o familie mare și păstrăm tradițiile ținem porci și îi taiem și avem tot anul carne 95% din ce punem pe masa e din producție proprie chiar și pâinea ne-o facem cumpărăm doar strictul necesar

| Fatamuntilor a răspuns (pentru iulia0514):

Bravo,foarte bine!

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Nu știu nu am gustat eu prefer cârnații clasici carne sare piper usturoi nu adăugăm nimic altceva

| iulia0514 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cel puțin știm ce mâncăm și desigur ce punem în farfurie copiilor, al meu la 2 ani încă nu știe ce e ciocolata sau alte dulciuri, mănâncă doar fructe

| Fatamuntilor a răspuns (pentru iulia0514):

Cu cat mai tarziu, ca atat mai bine! Va fi mai greu cand va intra in colectivitate!

| LaviniuA explică (pentru iulia0514):

Mai nu stiu... eu una n-am pus niciodata botu la sintagme de genul "taranii ne vand produse 100% naturale si sanatoase". Daca ai cunoaste cativa comercianti din astia, ai vedea ca este o diferenta intre ce mananca ei acasa si ce vand orasenilor in piete.
Bineinteles diferenta este in favoarea lor, nu a clientilor.
In plus, eu cred ca daca ar trece cateva controale prin gospodariile lor si nu ar da spagi, si-ar pierde imediat licenta de functionare.

| iulia0514 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu-mi fac griji pentru ca grădinița unde o sa meargă nu servește dulciuri copiilor și nici nu au voie cu alimente de acasă.

| iulia0514 a răspuns (pentru LaviniuA):

Eu îți recomand să mergi tu sa vezi și de preferat sa lucri o săptămână doua sa vezi cum e pe acolo! Cei care vând la târguri au toate avizele și crede-mă nu merge cu șpagă

| LaviniuA explică (pentru iulia0514):

Sunt convinsa ca stii cum stau lucrurile, dar din conflict de interese, ii aperi pe ai tai.

| iulia0514 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu am nici o treaba cu ei eu sunt din alt domeniu doar ca oamenii aia chiar muncesc și e păcat sa nu-le apreciem munca!

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Daca vi-i faceți voi acasă, e de înțeles de ce nu ai gustat happy

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu ai pus botu la sintagme genul taranii vind produse 1005 naturale, bv tie, bine ca nu pui, eu nici nu as cumpara de la tarani, niciodata nu stii ce cumperi.

Taranii in Romania nu-s controlati de nimeni, desi oamenii cred, majoritatea cel putin, vai luam de la tarani legume, carne ca e naturala laughing Acum poate sa fie, dar inainte nici pomeneala.
Inainte taranu stropea culturile dupa ureche, baga cel ducea mintea.
Acum e mai greu pentru ca sau scumpit rau de tot produsele astea chimice.Dar ingrasaminte tot baga la greu, fara control, cam asa sta realitatea, nu ce cred unia, sau ce spun.

Spune Iulia vai sa mergi acol sa vezi, ia sa imi zica mie, eu am fost, stiu f bine ce fac taranii, cum liucreaza ce pun si asa mai deparrte.
Deci aia e doara reclama, eu care vorba aia sunt taran, mare partre din viata am fost pe cimpuri, prefer sa iau produse de la magazine, prefer puiul de la market decat ala crescut de taran, vreau sa maninc ceva moale nu sa tragi cu patentu de o bucata de carne de gaina, crescuta cu boabe, carnea tare si atoasa.

De muncit muncesc taranii, dar nu este chiar asa cum ii lauda unia. Iulia creste acasa animale, ea stie cum, apoi crede c a tot c e zboara se maninca, adica ca toti or face ca si ea.

Ce mincare da taranii la porci de exemplu? Resturi de prin casa, ce ramane, spalaturi, zoaie de la ce spala pe la bucatarie laughing apoi boabe de porumb, iar vara ceva iarba, asta daca au de unde so ia.
Cam asa cresc porcii taranii.Deci daca dai zoaie, slaturi de vase si crezi ca este ceva wow e treaba aluia.

Nu are taranu pamint sa cultive, s-a dea soia, sa dea griu la porci, da numa porumb, cam aia este mincarea porcilor de la tarani, porumb si resturi de prin gospodarie, ceva iarba vara.

Cine da la porci cartofi? Da bunica, aia nu au nici pentru ei asa ceva sa manince laughing sa fim seriosi.
De aia carnea de animale sau pasori de la taran este ceva mai tare comparativ cu cea de la o ferma.

Un porc crescut la o ferma nu trebuie sa aiba stiu si eu mai mult de 9 luni, dec i porcu ala ajunge la 90 kg sau poate si mai mult in timpul ala, folosind mincare bogata in protenine, le dau aia concenytrate daca unia au auzit termenul ala, is cereale diferite macinate, amestecate, soia, porumb, griu si altele, deci alea ajuta la crestere, astfel incit carnea acelui porc de exemplu o sa fie mai frageda.

Dai porcului zoaie de pe la bucatarie, le mai arunca ceva boabe, il creste cel putin un an de zile, uneori si mai mult, tragi cu patentu de carnea aia laughing

Sa vina sa zica mie care se da mare cunoscator.Plus la ferma adevart se baga si antibiotice, ajuta si alea, sau medicamente, pentru ca este nevoie, acolo is f multi, posibilitatea dea se imbolnavi este mare, trebuie sa se dea preventiv ceva.
Unora nu le place chestia asta, dar aia care au animale de companie le fac tot felul de vaccinuri de ionjectii pentru boli, acolo nu se mai pune.Ori cand isi fac ei vaccinuri, atunci e de bine, dar dasca se dau la animale vaccinuri sau medicamente nu-i bun laughing vor sa maninc e porc bolnav, dar astia is oamenii.
Plus de asta carnea la magazin este testata, garantat stii ca esti in siguranta.
Taranu daca vinde in afara locului legal nu-i testat nimic.Bine in RO nici la magazine nu-i cine stie ce, is produse slabe calitativ, dar cel putin ai o siguranta cit de cit.

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Nici nu am sa cumpăr niciodată pentru ca prefer sa știu ce pun în farfuriehappy

| iulia0514 a răspuns (pentru relian):

Nu știu cum e în alta parte dar la noi porci mănâncă cereale, porumb, grâu, orz vara iarba! Nu dam resturile de mâncare nici măcar la câini!