| LaviniuA a întrebat:

Cum sunt preturile la targurile de Craciun la voi in oras?
Am auzit ca la Cluj e 60 lei carnatu... cred ca cine il ia, isi pune poza pe Insta cu el.
Aici pe unde sunt eu: vin fiert 5-7 lei, kurtos 20, hamsii 20

40 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Bieții ciini! Nu știi ce pierd! happy

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Nu sunt interesați de mâncarea noastră pot sa las carnea pe grătar și să-mi vad liniștită de treaba ca nu se ating de ea, ieri le-am dat oase de vita și nici nu s-au uitat la ele

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Aia-i fain, sa poți sta fara grija că sar la carne
Dar cum de nu maninca oase happy? Pentru ei e valabila vorba aia: "Calule, maninci ovăz?" happy E prima oara cînd aud că un ciine nu maninca oase...

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Sunt prea satui și nu-le mai stârnesc interesul! Am 3 câini unul mare și doi mici dar niciodată nu mi-am făcut griji că-mi fura mâncarea sau ca o să ia jucăriile copilului, cu ultimul pe care l-am adoptat acum 3 luni am avut ceva emoții dar atâta timp cât sunt satui nu fac prostii

| relian a răspuns (pentru iulia0514):

In a, te parti e cum spun eu, nu da taranu orz, sau griu la porci laughing daca tu dai asa ceva, nu te gindi ca asa fac toti.
Niciodata sa nu iei de bun ca daca tu faci ceva, asa fac si restul oamenilor.
Oamenii is diferiti, gindesc diferit, au situatii diferite etc.Nui rau daca dai resturi alimentare la porc, doar am zis ca idee, pana la porcu e ca si omu, este omnivor, faceam referire ca la tarani nu maninca chiar atit de bine, in rest este ok,. mai ales daca cunosti, daca is vecini si stii cum is, atunci merge.
In RO sa faci ceva si sa fie c it de cit rentabil trebuie sa ai tu totate, adic a si mincarea si sa cresti animalele.
Daca e sa cumperi mincarea, atunci nu o sa iesi nici macar pe zero, nu mai zic de profit.

Pina la urma oamenii trebuie sa manince de la magazine, pentru ca cei de la orase, sau si de la sate nu toti cresc animale, ce faci tu pentru tine, aia e asa ca ai posibilitate, dar nu-i o chestie sa zic i asa ar trebuie sa faca tot poporul pentru ca nu se poate.

Chestia este ca in RO preturile is f mari, nu maricele is exagerat de mari la puterea de cumparare a omului obisnuit.
Daca e adevarat ca un cirnat costa 60 de lei laughing aia e grav, eu aici in America pot lua cu 6 dolari o gaina deja fripta la rotisor laughing deci gatita tot, doara sa o maninc.
La tirguri sa zic e ceva mai scump, dar tot nu-i exager, un cirnat 60 de lei, magarie pe fata laughing dar la romani nu-i nimic de mirare.

A fost si pe aici un festival de asta romanesc cu mincaruri, preturi de Romania laughing un pahar cu vin 10 dolari, pai cu 10 dolari iau un galon de vin laughing

Stai ce am mai luat, 2 sarmale, 2 mici cu piine si mustar, nu mai stiu daca si mincare 20 dolari sau 30 nu mai stiu, a fost in noiembrie la inceput.

Eu am fost sa mai vorbesc cu romani, asa nu as fi curios de festivalul lor laughing iar ingredientele is luate tot de unde iau si eu, dar mult mai ieftin luate de ei.
Unia nu stiu is foarte lacomi, aici despre ce vorbesc eu este organizat de biserica ortodoxa laughing tilhari, unde pui ca au donat oamenii bani deja pentru tot, plus munca volantara, popa vrea profit laughing asta e fiecare cu cel doare.

| iulia0514 a răspuns (pentru relian):

Ai dreptate! Nu putem compara America cu România socrii mei locuiesc acolo și mereu ne trimit anumite produse care nu le găsim în România sau sunt mult prea scumpe aici

| LaviniuA explică (pentru relian):

Da, cam asa stau lucrurile cu taranii nostri sad

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Stai liniștit, Relian, că porcul, chiar de ar fi liber, tot zoaie ar mînca. Și nu numai că ar mînca, dar s-ar și scalda in ele. E porc, ce mai! Ai văzut tu vreun porc căruia sa nu ii placa sa stea in și să caute mizerii?
Lasă că îi mai bun ăla de la magazin de se umfla ca cu pompa, că e hrănit cu hormoni, nu?

| cristi202 a răspuns (pentru iulia0514):

Dar cu ce ii hrănești de sunt sătui? Ai mei mă dispera, pot sa le dau oricît, și orice, că tot foame le e. happy

| iulia0514 a răspuns (pentru cristi202):

Le dau carne și boabe pentru căței nu în mod exagerat ca cel mare a fost la regim ca acumulase prea multe kilograme și ne era frica sa nu facă infarct! A da și apa la discreție