| AnaSugeBanana a întrebat:

De ce mac donalds se scrie cu galben?

6 răspunsuri:
| strawberrycool14 a răspuns:

Buna! Cred ca pentru ca ratustele sunt galbene, si acestea pot fi reprezentantele MAC DONALDS!happy

| KeshaTikTok a răspuns:

Pentru ca asa este semnul original. Si asa continua sa fie.

| Lur656i a răspuns:

Dc nu?

| guliaucigasa a răspuns:

Pentru ca la magazinul de unde au luat pixul nu mai aveau decat culoarea galbena.

| Bybanu a răspuns:

Redesign
În 2006, McDonalds a introdus proiectul de reenergizare a brandului numit "Forever Young", primul astfel de efort din 1970. [2] [3]
Noul design va include culorile tradiționale McDonald's: galben și roșu, însă nuanța de roșu va fi schimbată în terra cotta, galbenul va fi transformat în auriu pentru un aspect mai "însorit", iar două culori adiționale vor fi introduse: măsliniu și verde pelin. Pentru a avea un aspect mai călduros, restaurantele vor avea mai puțin plastic și mai multe cărămizi și lemn, cu lustre moderne pentru o lumină mai plăcută. Artă contemporană sau fotografii înrămate vor atârna pe pereți.
Exteriorul va avea marchize aurii și un acoperiș elegant în loc de tradiționalul acoperiș de mansardă dublu-înclinat.

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că așa au hotărât designer-ii. Și bine au făcut.
Roșul, galbenul și în special oranjul - amestecul dintre cele două, pe care creierul nostru îl crează automat, în subconștient - sunt culorile care provoacă pofta de mâncare.
Culorile reci și sumbre ar fi alungat clienții. Însă cele două culori alese de cei de la McDonalds mereu binedispun și atrag clienții infometați.
Au fost șmecheri băieții...
Nu degeaba au și succes.