| EvangelineDS a întrebat:

Funda. ce-i cu povestea aia baiatul ce a strigat: lupul ca mi-a spus cineva ca is asa:l

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Era un baiat, care avea o turma de oi. Si baiatul
incepuse sa se plictiseasca. Si intr-o zi, a inceput sa strige : " Ajutoor,
ajutooor. Lupul.Sariti. ". Satenii veneau in fuga sa-l ajute. Cand
ajungeau insa, nu gaseau pe nimeni. Toti au spus : " Vai ce viteaz e. "
Asa a facut baiatul. de multe ori, iar satenii, nu se mai duceau. Cand,
intr-o seara, CHIAR A VENIT LUPUL. Acesta a strigat. insa nimeni nu
a venit. Iar Lupul, i-a mancat pe toti.
MORALAbig grinaca ai sa minti intruna. nici macar atunci cand vei spune
adevarul, nimeni nu te va mai crede.

2 răspunsuri:
| queerkulture a răspuns:

Baiatul era un cioban pus pe glume, care striga "Lupu'!" pentru a alarma satenii si a-i face sa vina s avada ce s-a intamplat, desi niciun lup nu-i ameninta stana. Intr-o zi cand chiar a aparut o haita de lupi printre oile sale, degeaba a strigat dupa ajutor, toata lumea credea ca face din nou o gluma.
Adica minti cand nu trebuie, iar cand spui adevarul nu te mai crede nimeni.

| Youzuru a răspuns:

Era un baiat, care avea o turma de oi. Si baiatul
incepuse sa se plictiseasca. Si intr-o zi, a inceput sa strige : " Ajutoor,
ajutooor. Lupul.Sariti. ". Satenii veneau in fuga sa-l ajute. Cand
ajungeau insa, nu gaseau pe nimeni. Toti au spus : " Vai ce viteaz e. "
Asa a facut baiatul. de multe ori, iar satenii, nu se mai duceau. Cand,
intr-o seara, CHIAR A VENIT LUPUL. Acesta a strigat. insa nimeni nu
a venit. Iar Lupul, i-a mancat pe toti.