| Lorenna a întrebat:

Hei... care ma poate ajuta si pe mine cu un rezumat la Gavroche si Cosette:d. dau funda mareee:-x

1 răspuns:
| MiRuNiKaa a răspuns:

In referat este prezentata jumatatea estica a cartierului Berceni si cuprinde detalii despre strazi, institutii, parcuri, ape, resurse etc. ce se gasesc in acest cartier destul de mare al Bucurestiului
2.Aspecte ale suprafetei, resurse
Suprafata jumatatii estice a cartierului Berceni, delimitata de strazile mentionate anterior, are aspectul unui trapez, ale carui laturi aproape paralele sunt Soseaua Oltenitei si str. Turnu Magurele.

Singurele resurse pe care le putem lua in calcul sunt cateva izvoare subterane utilizate la alimentarea cu apa a catorva spatii rezidentiale de densitae mica situate la periferia cartierului. Multe din aceste izvoare deja au fost scoase din consumul necesar fiind inlocuite cu tevi ce provin din reteaua de distributie a orasului.

Vegetatia este saraca. Nu exista spatii verzi largi. Singurele surse de vegetatie sunt gradinile din preajma locuintelor. Hidrografia este si ea saraca, cu exeptia izvoarelor subterane de care am mai mentionat. Nu intalnim nici un lac sau rau.

sper ca te-am ajutat.