| rapgirl123 a întrebat:

Hey, buna. As vrea sa stiu si eu ce parere aveti despre poezia In gradina, scrisa de Dimitrie Anghel. Ce impresie v-a lasat poezia atunci cand ati citit-o prima oara. Imi place foarte mult aceasta poezie si vreau sa stiu opiniile voastrewinking Da da, dau si fundita pentru cei care spun ce impresie le-au lasat aceasta poezie.

2 răspunsuri:
| KentON a răspuns:

In gradina este o ars poetica fiindca sintetizeaza universul poetic creat de Dimitrie Anghel. Este un univers romantic cu elemente simb. olisle, de aceea poezia este o idila simbolista:
"Parca-mi arunca-6 floare rosa o mana alba de fantasma
Si-un chip balan lang-o fereastra rasare-n fulger si se stinge
De-atuncea mi-a ramas garoafa pe suflet ca un strop de sange."
Tema, eroii, mesajul sunt structurate pe afect (iubire, tristete, natura) dar in acelasi timp pe conceptul de corespondenta specific simbolismului.
Avem o subtila-personificare a florilor spre a sugera persoane carora amintirile poetului le asociaza flori si parfumuri:
"Atatea amintiri uitate cad abatute de-o mireasma" Motivul comuniunii dintre om si natura din estetica romantica, preluat din lireratura populara, este transfigurat simbolist prin personificari subtile, care sugereaza prin corespondenta unitatea universului, corespondenta dintre microcosmos si tnacrocosms:...Este o poezie foarte frumoasa si plina de viata si iubire dupa parerea mea... Funda?

| B0gd4n12 a răspuns:

Nu stiu ma nici eu nu am gasit nicaei!