| Autumnfeelings a întrebat:

Imi puteti da gradele de rudenie? Funda si vot

Răspuns Câştigător
| xItsMe a răspuns:

Mama, tata -> Parinti
Frate, sora -> Copii
Matusa, unchi -> Frati, surori ale parintilor
Verisori, verisoare -> Copii ale matusilor si unchiilor
Bunicii -> Parintii parintilor tai, si a fratilor si surorilor lor
Strabunici,... etc.

Da principalele sunt cele de suswinking

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Art. 45. - Rudenia este legãtura bazatã pe descendenta unei persoane dintr-o altã persoanã sau pe faptul cã mai multe persoane au un ascendent comun. În primul caz rudenia este în linie dreaptã, iar în al doilea rând colateralã. Rudenia în linie dreaptã poate fi ascendentã sau descendentã.

Art. 46. - Gradul de rudenie se stabileste astfel:
a) în linie dreaptã, dupã numãrul nasterilor; astfel, fiul si tatãl sunt rude de gradul întâi, nepotul de fiu si bunicul sunt rude de gradul al doilea;
b) în linie colateralã, dupã numãrul nasterilor, urcând de la una dintre rude pânã la ascendentul comun si coborând de la acesta pânã la cealaltã rudã; astfel, fratii sunt rude de gradul al doilea, unchiul si nepotul de gradul al treilea, verii primari de gradul al patrulea.
În conformitate cu Codul Familiei.
Pa, pa.

| alexandra5251 a răspuns:

Buna, am eu ceva : Gradele de rudenie: Grupare dupa gradul de rudenie

Gruparea rudelor pana la gradul al patrulea inclusiv. Dupa gradul de rudenie, rudele se grupeaza astfel:

- rude de gradul intai:

parinti( linie dreapta ascendenta);

copii (linie descendenta)

- rude de gradul al doilea:

bunici (linie dreapta ascendenta);

nepoti (linie dreapta descendenta);

frati/surori (linie colaterala);

- rude de gradul al treilea:

strabunici (linie dreapta ascendenta);

stranepoti (linie dreapta descendenta);

nepoti de frate/sora (linie colatrala);

unchi/matusi (linie colaterala);

- rude de gradul al patrulea :

stra-strabunici (linie dreapta ascendenta);

stra-stranepoti (linie dreapta descendenta);

copii ai nepotilor de frate/sora (linie colaterala);

veri primari (linie colaterala). Sper sa te ajute.