| Ade28Ade a întrebat:

Imi puteti spune ce jocuri de carti stiti voi? Va rog fara cruce, septica, 21-a ca le stiu.
Vreau si instructiunile.
Dau funda la cine am inteles instructiunile.kiss

Răspuns Câştigător
| gyo a răspuns:

Pai eu mai stiu macao... din tot pachetu se imparte la fiecare jucator cate 6 carti. apoi o singura carte se pune in centru(cu fata ca sa se vada ce carte este). pe rand fiecare jucator trebuie sa puna cate o carte peste cea din centru(daca are binenteles).

cartile pe care jucatorii le pun jos trebuie sa fie de aceeasi culoare si sa aiba aceeasi inscriptie ca cea de jos(adica trefla, inima frunza sau romb). o portita de scapare ar fi aceea de a pune aceeasi cifra(adica daca jos este un 3 sa zicem poti pune peste orice alta carte d 3 astfel schimband si culoarea)

daca un jucator nu are carte sa dea jos, ia o carte din restul de carti care raman in pachet,(dupa ce se impart cartile pachetul ramane de-o-parte )

primul care termina cartile din mana castiga, insa cand mai are decat o carte in mana trebuie sa zica macao, daca uita acest lucru iar cineva observa il atentioneaza si acesta este obligat sa ia din pachet 5 carti si sa continue jocul.

2 si 3 este folosit ca umflatura(adica daca tu pui jos un 2 urmatorul care este dupa tine trebuie sa ia doua carti)

cu 7 schimbi inscriptia cartii de jos in ce vrei tu, iar 7 poti sa-l dai peste orice

cam astea ar fi, sper sa intelegi jocubig grin:*

6 răspunsuri:
| gyo a răspuns:

Da ia 3 carti, si ca sa nu ia cartile respective urmatorul poate sa puna si el tot unflatura(nu conteaza daca 2 sau 3, oricare din ele) si astfel scapa d umflatura, si umfla cel care nu are sa puna jos tot umflaturabig grin

| mentalica a răspuns:

Si mie mi-ar fi placut sa mai "aud" idei, in afara de cele prezentate, desigur.

| PinkyPu a răspuns:

Gyo ai uitat sa mentionezi ca cu asu urmatoru sta o tura si cu 4 se stopeaza 2 si 3.deci daca trebuie sa umflii carti si dai 4, nu mai iei

| PinkyPu a răspuns:

Am invatat eu un joc nou se cheama bonjour madame.Bine inteles trebuie sa fiti mai multi, si sa dati fff repede.Principalele carti sunt:9, 10, J,Q,K, A.
La 9 te prinzi de nas
La 10 te prinzi de ureche
La J duci mana la frunte si zici Salut
La Q zici bonjour madame.
La K zici bonjour monsieur.
La A pui repede mana peste carte.
Scopu ii sa scapi de cartile din mana.Cine greseste le ia.
Am uitat sa mentionez ca nu ai voie sa te uiti la carti.Le ti ca la razboi.Imaginati-va cum ii sa joci cu 10-12 si toti sa se prinda de nas, de urechi...laughing)

| Ade28Ade explică:

@gyo
mersi...am incercat sa joc dupa instructiuni...doar ca nu am inteles ceva: ai spus ca 2 si 3 se folosesc ca umflatura[daca pun jos 2 urmatorul ia 2 carti] dar daca pun 3-ul jos urmatorul ia 3 carti?:s.mersi anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MACAO : se impart cate 5 carti din pachet la fiecar jucator(se poate juca in oricati). Jos se pune urmatoarea carte din pachet si pachetul alaturi. Cu Asul se schimba, 4 se sta, 3si2 se umfla(adica atunci cand cineva pune la masa 2 sau 3 se iau 2/3 carti din pachet). Dupa ce s-au impartit cartile se incepe in ordinea acelor de ceasornic si se da cu cartea care este la masa sau culoarea.Castiga cel care ramane primul fara carti.
Atunci cand raman cu o singura carte in mana zici Macao, sau daca un coiechipier are o singura carte in mana si nu zice repede macao poti zice u si el sa umfle 5 carti

Machiu Piciu: Se impart cate 5 carti la fiecare, si restul pachetului se pune jos
Daca se joaca in 2:dupa ce ai impartit cartile te uiti la carti si vz ce ai.Scopul jocului este sa faci perechi de cate 4 carti intrebanduti patenerul daca are de exemplu As(doar daca si u ai in mana)

Ex: usadai in mana un si, a, 4, 3, 8) si iti intr partenerul ai 3
Daca zice da trebuie sa spui culoarea, daca ghicesti ii iei cartea, daca urmeaza el. Dar daca nu are cartea iei una din pachet. S
Se joaca pana la sfarsit cand se termina caritle si de jos si din mana.
Castiga cel care are mai multe perechi.

Si mai stiu multe dar mie cam lene sa scriu