| Dannyjj a întrebat:

La ce poti folosi un borcan gol?
O intrebare pe care am gasit-o si cred ca merita sa o impartasesc cu voi si sa vad la ce raspunsuri se gandeste fiecare.
Sunt multe raspunsuri, unele chiar de necrezut de inteligente, sa vad ce raspunsuri dati voi.
[EDITAT] Am vazut ca muti se gandesc sa umple acel borcan, nu este gresit nici cum ati gandit voi, dar asa gasiti doar cateva exemple.
Un indiciu:
UNDE SI CAND(IN CE MOMOENTE) POTI FOLOSI UN BORCAN GOL.
Cuvantul cheie este "a folosi" sau "a te folosi de" acel borcan, nu doar sa-l umpli.
Cel mai bun si inteligent raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pai, in afara de faptul ca poti tine orice fel de maruntisuri intr-un borcan: ace, nasturi, bani, etc, mai poate avea si alte intrebuintari. Cand torni un zid de beton poti baga o sticla sau un borcan ca sa ramana o trecere in zid, pentru conducte sau cabluri. Intr-un borcan poti face usor o baterie electrica, cu o solutie de electrolit si doi electrozi. La fel ca si in cazul zidului de beton, cand torni o placa poti pune mai multe borcane alaturate pentru a crea un "geam" rudimentar. Sa nu uit clasica intrebuintare: gospodinele isi pun muraturile si alte provizii pe iarna in borcane. Or mai fi si alte intrebuintari, dar acum nu-mi mai vine nimic in minte. thinking

19 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In afara de utilizare lui obisnuita, se poate face din el: vaze sau ghivece suspendate, suport pentru lumanari pastila, rama de poze.http://metropotam.ro/......ticla/.Mai poate fii folosit si ca ventuza!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Un borcan de mici dimensiuni poti sa-l foloseti in colivia papagalilor cu mei.

| Dannyjj explică:

Ma cam dezamagiti, intr-adevar si pentru conservarea alimentelor il folosim. Deci nu tebuie sa insirati toate obiectele sau alimentele ca sa ziceti ca le introduceti in borcan, am inteles ideea si daca ati zis la introducerea alimentelor si alt exemplu la depozitarea obiectelor mici.
Pana acum am primit 3 raspunsuri mai bune, cele de la xl0llip0px, Elianna si Zenithf, dar ma asteptam sa dati mai multe exemple intr-un raspuns, mai las intrebarea sa mai raspunda si altii sau de ce nu, sa mai dati si voi alte raspunsuri si dupa aceea voi declara raspunsul castigator iar dupa aceea voi da si eu exemplele mele la care m-am gandit.
Deci un borcan, care este gol, NU am zis sa si ramana gol, deci poti face orice cu acel borcan, orice este posibil deci puteti sa dati orice raspuns si cu mai multe exemple.

| Dannyjj explică:

Nu se schimba intrebarea, deci am dat un indiciu sa va ganditi si la altceva, nu numai la pastrat ceva in borcan.
Deci nu caut un raspuns corect, ci vreau sa vad ideile voastre.
Eu deja m-am gandit la 9 modalitati de a folosi un borcan, si peste putin timp am sa le pun aici.
Una din acele exemple este:
Cand vrei sa tragi cu urechea dincolo de o usa, ai putea folosi un borcan(nu este frumos dar este o modalitate de a folosi un borcan).

| Dannyjj explică:

Cum am mai spus, eu nu am asteptat raspunsurile corecte ci am vrut sa vad si ideile voastre.
Pai am sa va zic ideile mele la a folosi un borcan gol.
1. La conservarea unor produse.
2. La experimente de fizica:
Asezam o lumanare aprinsa si daca punem un borcan peste, lumanarea se stinge (datorita lipsei oxigenului) sunt multe alte exemple ce tin de experimente.
3. Daca esti intr-o barcuta si te prinde ploaia si esti cam departe de mal si trebuie sa scoti apa din barcuta si gasesti in barcuta un borcan in care sunt sa zicem castraveti murati sau orice altceva(sau poate ai acolo un borcan pe care il foloseai ca pescar pentru unele accesorii), poti folosii borcanul sa scoti apa din barcuta inundata de ploaie.
4. La confectionarea unei unelte(prin spargerea borcanului rezulta cioburi) daca avem de taiat o franghie.
5. Pentru cei care doresc animale de companie mai ciudate(insecte) pot sa tina acele animale in borcan.
6. Se mai poate folosi la jocul cu "ce poate sa incape intr-un borcan".
7. La reciclarea sticlei(nu prea suna bine pentru aceasta intrebare dar poti sa contribui cu un borcan la acele pubele de colectare a sticlei).
8. Vopsitorii pot sa puna diluant intr-un borcan si sa lase pensulele sa se curete.
9. Cand vrei sa tragi cu urechea dincolo de o usa, ai putea folosi un borcan(nu este frumos dar este o modalitate de a folosi un borcan).

Intr-adevar raspunsurile voastre au fost foarte bune,
De exemplu raspunsurile lui
@Julyssa` si Stefy m-a dus la gandul de a pune mancare sau a conserva dulceata in borcan
@xl0llip0px foarte interesant si raspunsul tau
@Elianna care ne-a dat adresa http://metropotam.ro/......-de-sticla une am vazut ca poti face unele ornamente din borcane.
@Zenithf vad ca a dat mai multe exemple si unele destul de inteligente.
Precum si restul raspunsurilor de a face bani prin a vinde acel borcan sau de a face un glob cu zapada artificiala.
Daca aveti alte idei, puteti sa le scrieti in continuare aici.

| Dannyjj explică:

@NoChanceForUs, această întrebare este una de logică la care răspunsul nu il vei găsi pe net sau în cărți pentru că nu există un răspuns corect, scopul acestei întrebări este de a pune creierul la treabă, de a verifica inteligența și logica cuiva. Nu înțeleg de ai amestecat rromii în răspunsul tău.

| Zenithf a răspuns:

Deja intrebarea se schimba, din "la ce poti folosi" in "unde si cand poti sa folosesti, sau sa te folosesti, de un borcan gol". Raspunsul ar fi oriunde si oricand ai nevoie de un borcan gol poti sa folosesti unul, daca ai un borcan gol la indemana. Si daca ai facut un gard cu stalpii de teava, de exemplu, pana pui varfurile pe stalpi poti sa acoperi gaura cu un borcan, ca sa nu ajunga apa de ploaie inauntru si sa rugineasca teava. Intrebuintarile sunt multiple si acum inteleg ca nu asta te interesa, ci mai mult imprejurarile in care se foloseste? Oriunde si oricand.

| Zenithf a răspuns:

Cand ai de trecut printr-o apa, iti pui portofelul si alte lucruri sensibile la apa intr-un borcan cu capac filetat, care se inchide bine.
Rasadurile proaspat transplantate este bine sa le acoperi cu un borcan pentru ca aerul uscat sa nu le afecteze.
Florile de toamna le poti acoperi cu un borcan peste noapte, ca sa tina cat mai mult.
Normal, poti folosi un borcan in locul unor vase mai speciale atunci cand ai face experiente de chimie, etc.
Cand iesi cu masa la iarba verde poti pune picioarele mesei in borcane cu apa, ca sa nu ajunga furnicile sa urce pe masa. Desigur ca este mai bine daca folosesti niste recipiente mai putin casante.
In cazul in care nu are un mai, o gospodina poate folosi un borcan, dar mai bine o sticla alungita ca cele de vin, ca sa intinda coca in paturi.
Daca trebuie sa aprinzi o lumanare undeva intr-un spatiu deschis, aceasta este mai ferita de vant daca o pui intr-un borcan.
Un borcan poate fi folosit (temporar) ca ghiveci, ori pentru transportul plantelor inainte de a le pune in ghiveci sau direct in pamant.
Un borcan poate fi folosit ca baliza.

| xl0llip0px a răspuns:

Un raspuns scurt si clar: sa-l umpli happy

| magicianul19 a răspuns:

Pai poti sa-l vinzi si sa faci bani. sau sa pui miere de albine. sa pui miez de nuca. suport pentru linguri furculite. sa pui sare sau zahar

| magicianul19 a răspuns:

Poti sa pui un pui la cuptor in borcan

| NoChanceForUs a răspuns:

Uite am aflat chestii interesante despre un banal borcan.Eu intr-un borcan mi-as pastra coliva de la o pomana ca sa am de mancat si mai tarziu acasa. Avem imprejurarea si utilizarea.Sau ca arma de aparare impotriva tiganilor de care mi-e asa de...nu frica, sila sau ceva de genu`. Repulsie.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Mda cea mai buna intrebuintare la camin (regie, bucuresti) borcanul se folosea la baut bere. in special cele de 800ml. orice "betiv" care a facut politehnica si a stat in regie a baut cel putin o data bere dintr-un borcan. Borcanele au fost la moda si vir fii in continuare. BFT. Nimic nu e mai bun ca berea la borcan laughing

| Stefy_5345 a răspuns:

Eu cu un borcn gol as pune mancare in el.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-l umpli cu zacusca.:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi să faci un glob cu zăpadă thinking [artificială, normal!].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti sa faci desene sau un suport de lumanare foarte simplu : il pictezi si dupa aceea pui o lumanare i el si aprinzi lumanarea si va vedea foarte frumos

| dragon10 a răspuns:

In mod normal sa il umpli dar cum il duce mintea :
1)umple-l cu apa
2)pune ceva
3)bacati mana in el