| Victoria23 a întrebat:

Multimea numerelor rationale cuprinde si multimea numerelor naturale si multimea numerelor intregi? De asemenea, cuprinde si fractii zecimale sau numai fractii ordinare? Multumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
| freedomangel a răspuns:

Multimea numerelor naturale este cuprinsa de multimea numerelor intregi, care ste la randul ei cuprinsa de multimea numerelor rationale, care este cuprinsa de multimea numerelor reale. N este in Z care este in Q care este in R.
Q este format din numere naturale, intregi si din fractii zecimale si ordinare. happy