| Exilee a întrebat:

Nu stiu daca modul cum vad eu subiectul pe care-l voi aduce in discutie astazi este in varianta mai plauzibila,dar incerc. Putina imaginatie nu strica deloc big grin

Va amintiti desigur asa-zisele MULTIMI de numere facute din generala,respectiv invatamantul liceal: multimea numerelor naturale (N), multimea numerelor intregi (Z), multimea numerelor rationale (Q),multimea numerelor reale(R) si multimea numerelor complexe (C)

Ei bine, mai marii matematicieni au formulat urmatoare "lege":
NcZcQcRcC (multimea N inclusa-n Z, inclusa in Q,inclusa in R,iar la randu-i sunt incluse in C)
Acum, intrebarea mea este urmatoarea,dar mai intai,stim cu totii ca aceste multimi de numere SUNT INFINITE

Deci, multimea numerelor naturale este de la 0, 1,2,3,... catre infinit.
Dar, multimea numerelor intregi cuprinde TOATE NUMERELE NEGATIVE( fara numere sau fractii zecimale) sunt si ele tot infinite. Dar, sunt incluse toate in C.
Mai are rost sa spunem ca sunt o infinitate de numere, din moment ce spre exemplu, multimea numerelor reale cuprinde mai multe decat N, decat Z, decat Q?
Mai are rost sa admitem existenta infinitului? Nu dsoar atat, dar orice interval de numere reale am luat, spre exemplu (0; 1). Sunt o infinitate de numere in acel interval nu-i asa? raised eyebrows
Teoretic, infinitul este un fel de "scuza", un motiv pentru care ratiunea (noastra) nu poate sa-l perceapa.
Pareri? De-asemenea as vrea sa aud si opiniile voastre, sau daca acest demers de gandire nu este tocmai plauzibil, as vrea sa vad si alte formulari happy.

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Conform rationamentului tau, ratiunea noastra nu poate sa perceapa infinitul pentru ca ratiunea insesi nu este infinita. Ca sa percepi ceva infinit ai nevoie de ceva infinit.

| cinderellaindreams a răspuns:

Intre 0 si 1 nu sunt o infinitate de numere, iar infinitul are sens.

| Exilee explică (pentru cinderellaindreams):

Stai asa. Nu am zis neaparat ca infinitul nu are sens. Daca intre o si 1 exista o infinitate, atunci ce sa mai afirmam despre numerele de la 0 catre infinit din multimea numerelor REALE( vorbind acum). Adica, de la 0; 1, 1; 1, 2;...10;,10,1.....infinit.
Deci daca am luat toate numerele din intervalul zero infinit INCHIS si am compara cu NUMARUL NUMERELOR DIN INTERVALUL (0; 1), putem concluziona ca exista mai ''multe'' numere in intrvalul zero INCHIS-INFINIT.
Deci, mai are rost sa spunem ca exista ''infinit''? Din moment ce numarul numerelor din intervalul (0; 1) nu conconrda de loc cu cel din [0; infinit)?

| asasaasa a răspuns:

Nu exista infinit....pentru ca nu exista un pct de plecare... ceea ce facem noi ca sa ne putem reprezenta asa ceva..noi ne raportam la noi la momentul spatiul in care traim astfel putem sa ne imaginam niste asa zise limite